Amik Ovası Çiftçisi Gübre İthalatının Serbest Olmasını İstiyor

AK Parti Grup Başkanvekili ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Antakya Ziraat Odası'nda Amik Ovası Çiftçileriyle Bir Araya Geldi. Çiftçilerin Kuraklıkla İlgili Sıkıntılarını Dinleyen Ergin, Amik Ovası'ndaki Su Sorununun En Hızlı Menzelet Projesi Kapsamında Yapılacak Göletlerle Aşılacağını Söyledi.

Amik Ovası Çiftçisi Gübre İthalatının Serbest Olmasını İstiyor

AK Parti Grup Başkanvekili ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Antakya Ziraat Odası'nda Amik Ovası çiftçileriyle bir araya geldi. Çiftçilerin kuraklıkla ilgili sıkıntılarını dinleyen Ergin, Amik Ovası'ndaki su sorununun en hızlı menzelet projesi kapsamında yapılacak göletlerle aşılacağını söyledi.

Toplantıda Antakya Ziraat Odası Başkanı Civelek, üretim maliyetlerinin yükselmesindeki en büyük etkenin kimyevi gübre alımından kaynaklandığını ve bu sorunun çözümünün çiftçilerin gübre ithalatında serbest bırakılmasını istedi. Yatırım ve Hizmetlerinin Yap-İşlet Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanunu hazırladıklarını aktaran Ergin, bu yasayla ilgili ilk projenin Manyas Gölü'nde uygulanacağını, ikinci uygulamanın Reyhanlı Barajı'nda yapılacağını açıkladı. Amik, Kırıkhan ve Hassa Ovalarının sulanması için bazı tedbirlerin alınması gerektiğini aktaran Ergin, "Reyhanlı Barajı'nın yapımı ile ilgili önümüzdeki kamulaştırma engelini TİGEM arazilerinden takas yöntemi ile çözmeye çalışıyoruz. Bu engelin ardından 20-25 milyon YTL gibi bir ödenekle Reyhanlı Barajı'nın ihalesini yapacağız. Bu ilk aşamadaki plan. Bir de ikinci alternatif olarak özel sektöre gel bu işi yap diyoruz. Reyhanlı Barajı'nın daha hızlı bir süreçte tamamlanması için bu yola da talipli çıktığı takdirde hemen başvurabiliriz" dedi.

Antakya Ziraat Odası Başkanı Celal Civelek'in, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın GAP'ta su seferberliği ilan ettiğini hatırlatması üzerine Ergin, su seferberliğinin sadece GAP bölgesinde değil ülke genelinde ilan edildiğini aktardı. Su zengini olan bir ülke olmadığımızı ancak doğru kullanım halinde su sorununu çözebileceğinin altını çizen Ergin, "Asi üzerinde toprak setler yerine elektronik setler kurarak su yatağını kontrol etmeye başlamalıyız. Esas sorunumuz Menzelet projesi ile çözümlenecek aslında. Uzun süreç içerisinde gerçekleşmemesi düşüncesiyle alternatifleri genişletmeyi düşünmeliyiz. Örneğin Karaçay Barajı'nın 31 Mayıs'ta yeterlilik ihalesi yapılacak. Ağustos ayına kadar yapım işi ihale edilecek ve inşaat bu sene başlayacak. Bu şehre böyle kalıcı hizmetler vermek için mesaimizi harcamalıyız" ifadelerini kullandı.

Antakya Ziraat Odası Başkanı Celal Civelek öncelikle 35 yıldır su sorunu nedeniyle zor görüşmeler yapılan Suriye ile son dönemlerde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın girişimleri sonucu geçici dahi olsa ilk kez Asi Nehri'ne su verildiğini söyledi. Civelek, "Su az veya çok verildi. Önemli olan 35 senedir istediğimiz suyu vermeyen ancak şu an kendilerinin de su ihtiyacının olmasına rağmen bir rica ile suyunu bizimle paylaşan Suriye'ye ve yetkililerine teşekkürü borç biliriz" dedi

Bunun üzerine Ergin, "Suriye yönetimi bu sıkıntımızı gidermek için bize yardımcı olmaktan çekinmedi. Teşekkürlerimizi üst düzeyde telefonla dahi olsa kendilerine ileteceğiz. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Başbakanımız Tayyip Erdoğan'dan bu sıkıntımızda bize yardımcı olmaktan çekinmeyen Beşar Esat'ı telefonla bile olsa arayıp teşekkür etmelerini, iki ülke arasında gelişen diyalogu artırmalarını isteyeceğiz" dedi.

Kaynak: CHA