Amerikayı keşfeden Kolomb'un milliyeti keşfedilemiyor

Amerikayı keşfeden Kolomb'un milliyeti keşfedilemiyor

Amerika'yı 1492 yılında keşfeden ilk Avrupalı olduğuna inanılan Kristof Kolomb'un, hangi milletten olduğu yolundaki tartışmalar, keşfin 515'nci yılının kutlandığı bu hafta yeniden alevlendi.

Amerikayı keşfeden Kolomb'un milliyeti keşfedilemiyor

Amerika'yı 1492 yılında keşfeden ilk Avrupalı olduğuna inanılan Kristof Kolomb'un, hangi milletten olduğu yolundaki tartışmalar, keşfin 515'nci yılının kutlandığı bu hafta yeniden alevlendi. Birçok okul kitabında, Kolomb'un İtalya'nın Cenova şehrinden olduğu belirtiliyor. Ancak, Kolomb'un evlilik dışı doğmuş bir Portekiz prensi olduğu ya da İspanya'nın Hıristiyanlarca Endülüs'ten alınması sırasında din değiştirmiş bir Yahudi olduğu yolundaki iddialar da tarihçiler arasında önemli taraftar buluyor.

Ünlü kâşiften yaklaşık 500 yıl sonra çıkılacak yeni bir yolculuğun bu konudaki belirsizliği ortadan kaldıracağına inanılıyor. Bu yolculukta yelken açılacak okyanus ise DNA. 2004 yılında İspanyol genetikçi Dr. Jose Lorente, Kolomb'un mezarının bulunduğu Sevilla'dan aldığı kemik parçaları üzerinde başlattığı gen araştırmasının sonuna yaklaşıyor.