Amerikan Vadisi

Amerikan Vadisi

Kurtlar Vadisi Dizisinin Türkiye'de Yol Açtığı Tartışmanın Bir Benzeri de ABD'de Yaşanıyor. Eleştirilerin Odağında Bu Kez, Türkiye'de de İzlenen '24' Dizisi Var.

Amerikan Vadisi

KURTLAR VADİSİ DİZİSİNİN TÜRKİYE'DE YOL AÇTIĞI TARTIŞMANIN BİR BENZERİ DE ABD'DE YAŞANIYOR. ELEŞTİRİLERİN ODAĞINDA BU KEZ, TÜRKİYE'DE DE İZLENEN '24' DİZİSİ VAR.

Dizideki işkence sahnelerinin giderek artmasından şikayetçi olan insan hakları grubu 'Human Rights First', Amerikan askerlerinin, dizideki işkence sahnelerinden esinlendiklerini iddia etti.

Grup, Hollywood filmlerinde işkence sahnelerinin 2001 yılından beri kamuoyuna zarar getirecek derecede arttığını savunuyor.

İnsan hakları savunucuları hem Irak'taki askerlerin '24' gibi işkence sahneleri çok olan dizilerin DVD'lerini sık sık seyrettiklerini hem de Irak'taki Amerikan sorgu yargıçlarının bu tür filmlerdeki işkence sahnelerinden ürkütücü bir şekilde esinlendiklerini iddia ediyor.

Amerikan ordusunda bir dönem sorgu yargıcı olarak görev yapmış olan Tony Lagoruanis, 'Sorgulama tekniklerimizde yaratıcı olmamız konusunda teşvik ediliyorduk. Filmlerden ve dizilerden yeni fikirler ediniyorduk' diyerek dizilerin kendileri üzerindeki etkisini itiraf ettti.

İnsan hakları grubu 'Human Rights First'ün girişimiyle emekli bir general ve üç eski sorgucu da kısa bir süre önce '24' dizisinin yapımcı ve senaristleriyle görüştü.

'Ordunun ABD'deki imajı zedeleniyor'

Görüşme sırasında 'orduyu işkenceci göstererek ABD'nin imajı zedeleniyor', 'askerler dizinin başrol oyuncusu Bauer'i örnek alıyor' dedikleri de medyada çıkan haberlerde yer aldı.

Amerikan Aile Televizyon Kurulu, 2000 yılından beri 'Law and Order', '24' ve 'Alias' gibi ABD'nin en ünlü TV dizilerinde en az 721 işkence sahnesinin yayınlandığını belirtti.

'24'ün baş yapımcı ve yazarı olan Howard Gordon ise dizide yer alan işkence sahnelerinin gerçeği yansıttığını savunuyor.

ABC televizyonunun yaptırdığı kamuoyu araştırması da, Amerikan halkının yüzde 35'inin devlet güvenliği tehlikede olduğunda işkenceyi desteklediğini, yüzde 63'ünün ise buna karşı olduğunu ortaya koyuyor.

Irak'taki Ebu Garib Cezaevi'ndeki işkence kareleri belleklerdeki tazeliğini korurken, ABD bir kez daha işkenceyi tartışıyor.