Amerikan Şirketler Derneği'nin 3. Kuruluş Yıldönümü

Amerikan Şirketler Derneği'nin 3. Kuruluş Yıldönümü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan Şirketler Derneği'nin (Abft) 3. Kuruluş Yıldönümü Nedeniyle Düzenlenen Akşam Yemeğinde Yaptığı Konuşmada, Amerika ile Ekonomik ve Ticari İlişkilerin Siyasi ve Güvenlik Alanındaki Kapsamlı İşbirliğiyle Orantılı Olarak Gelişmesinin Çok Anlamlı Olduğunu Söyledi.

Amerikan Şirketler Derneği'nin 3. Kuruluş Yıldönümü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan Şirketler Derneği'nin (ABFT) 3. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, Amerika ile ekonomik ve ticari ilişkilerin siyasi ve güvenlik alanındaki kapsamlı işbirliğiyle orantılı olarak gelişmesinin çok anlamlı olduğunu söyledi.

İstanbul Hilton Otel'de düzenlenen akşam yemeğinde çeşitli açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, "Ülkemizde tekstil sektörünü de kapsayacak şekilde nitelikli sanayi bölgelerinin kurulması konusunda yeni açılımlar yapılması arzu edilmektedir. Bu konuda Amerikalı dostlarımızdan da bir gayretin, baskının oluşması gerekiyor" dedi.

Bu gelişmenin stratejik ortaklığın tüm boyutlarına önemli katkıda bulunacağına işaret eden Erdoğan, "Ekonomik ilişkilerdeki mevcut potansiyelin azami ölçüde değerlendirilmesine büyük önem veriyoruz. Bu konu geçen yıl temmuz ayında benimsenen 'Ortak Stratejik Vizyon ve Yapılandırılmış Diyalog Belgesi'nde özellikle vurgulanmıştır. 2006 yılının sonu itibariyle Türkiye ile ABD arasındaki ikili ticaret hacminin ilk defa 10 milyar doları aşıp 12 milyara yaklaşması sevindirici fakat biz bunu asla yeterli bulmuyoruz. Geçen yıl ülkemizde 5 milyar dolar Amerikan yatırımı gerçekleşti. Ancak söz konusu rakamlar mevcut potansiyeli yansıtmaktan uzaktır" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, hükümetin gerçekleştirdiği köklü yapısal reformların Türkiye'deki yatırım ortamını küresel sermaye açısından son derece çekici hale getirdiğini vurgulayarak, doğrudan uluslararası yatırımlara yönelik kısıtlamaları ortadan kaldırdıklarını şirket kurma işlemeleri sadeleştirdiklerini hatırlattı. Başbakan, "Asıl önemli değişim şudur, ekonominin şeffaflığı, öngörülebilirliği artmış ve dış şoklara daha dayanıklı hale gelmiştir" ifadesini kaydetti.

Türkiye'nin geçen yıl Avrupa'nın en çok özelleştirme yapan ülkesi olduğunu belirten Erdoğan, 2006 yılında 20 milyar dolar doğrudan uluslararası yatırım yapıldığını aktardı. Başbakan Erdoğan, dünyanın 19. büyük ekonomisi olan Türkiye'nin sergilediği yüksek ve istikrarlı büyüme ve 200 milyar dolarlık dış ticaretiyle uluslararası yatırımlar için bir cazibe merkezi haline geldiğini vurgulayarak, "Türkiye hızlı büyüme oranları ve nüfuslarıyla dünya ekonomisini en fazla etkileyen Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya gibi ülkelerle artık birlikte anılmaya başlandı" diye konuştu.

Türkiye'nin zengin enerji kaynaklarına sahip ülkelerle enerji tüketicisi durumundaki batı ülkeleri arasındaki stratejik konumunun önemine işaret eden Erdogan, '' Ülkemizin enerji geçiş güzergahı ve merkezi haline gelmesi için yoğun çaba sarf ediyor ve bu çerçevede Amerika ile işbirliği yapıyoruz" dedi.

Tüm bunların Türkiye'nin stratejik konumunu daha da pekiştirdiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz günlerde Türkiye-ABD Ekonomik Ortaklık Komisyonu Toplantıları 3 yıl aradan sonra tekrar düzenlenmiştir. Bu toplantıların TOBB-DEİK tarafından düzenlenen İstanbul'daki bölümünde özel sektörümüzün ve çatı kuruluşların algı ve beklentileri dile getirilmiştir. Ülkemizde tekstil sektörünü de kapsayacak şekilde nitelikli sanayi bölgelerinin kurulması konusunda yeni açılımlar yapılması arzu edilmektedir. Bu konuda Amerikalı dostlarımızdan da bir gayretin, baskının oluşması gerekiyor. Bu beklentiler bu toplantılarda bir kez daha ABD tarafına iletilmiştir. Bunu şahsım olarak da birkaç kez ilettim, iletiyorum. Ama henüz netice almış değiliz. Tabi bu konuda ortak üretim alanları tanımlamasının da bize yol göstereceğini, buradan da aynı amaca ulaşabileceğimize inanıyorum."

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da, önümüzdeki ay Türkiye ve Yunanistan'a 'Komünist Tehditler' konusunda destek sağlayan, Thruman Doktri'nin 60. yılı olduğuna, bu tarihten sonra Marshall yardımıyla birlikte Türkiye'ye 57 milyar dolarlık ABD yardımı yapıldığını dile getirdi. Türkiye'nin NATO'ya katılımının Avrupa'nın soğuk savaşta altyapılarını oluşturduğunu ifade eden Wilson, Türk ve Amerikan seleflerinin işbirliği için gösterdikleri bilgeliğin çok değerli olduğunu kaydetti. Wilson, bu işbirliğinin Sovyet etkisinden ve soğuk savaştan galip çıkılmasını, pazar ekonomisinin bölgede teşvik edilmesini sağladığını aktardı. Türk-Amerikan ilişkilerinin en önemli dinamiğinin dışa dönük olması olarak tanımlayan büyükelçi Wilson, "Göreve geldiğimden bu yana konuştuğumuz en önemli konular Irak, İran, Kıbrıs, Kafkaslar, Türkiye'nin AB üyeliği ve enerji konuları oldu" şeklinde konuştu.

Büyükelçi Ross Wilson, Türkiye ile ABD arasındaki ikili ticaret hacminin ikiye katlanmasına ve doğrudan Amerikan yatırımlarının artmasına rağmen potansiyelin hala bundan çok daha yüksek olduğuna işaret ederek, ticaret, yatırım, güvenlik, ekonomik politikalar ve bölgede daha etkili ortaklıklarla birlikte yürütülecek ekonomik büyümenin önemine dikkat çekti. "Dışa dönük dış politikalarımızı daha önemli kılacak olan 'Erez Sanayi Bölgesi' projesidir" diyen Wilson, daha etkili ilişkiler konusunda önümüzdeki dönemde çalışmalar yürütüleceğini söyledi. Wilson ''Terör konusundaki işbirliğimiz, ortak taarruz savaş uçağı konusundaki birlikte çalışmalarımıza yansımıştır'' dedi.

(ME-AS-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA