Amerikan Ordusu, Halepçe'de Üs Kuracakları İddiasını Yalanladı

Amerikan Ordusu, Halepçe'de Üs Kuracakları İddiasını Yalanladı

ABD Ordusu, İran Sınırındaki Halepçe'de Kurulması Planlanan Havaalanını Askeri Üs Olarak Kullanacakları İddiasını Yalanladı. Ordunun Basın Danışmanı Abdüllatif Rayan, Havaalanı Projesinden Önceden Haberdar Olmadıklarını Savundu.

Amerikan Ordusu, Halepçe'de Üs Kuracakları İddiasını Yalanladı

ABD Ordusu, İran sınırındaki Halepçe'de kurulması planlanan havaalanını askeri üs olarak kullanacakları iddiasını yalanladı. Ordunun basın danışmanı Abdüllatif Rayan, havaalanı projesinden önceden haberdar olmadıklarını savundu.

Söz konusu havaalanı için arazi tahsis edildiğini duyuran Irak'ın Sesi ajansı, Amerikalılar tarafından finanse edilecek projenin İran sınırında askerî bir üs için ilk adım olduğu iddialarına yer vermişti.

Halepçe Kaymakamı Fuad Salih Rıza Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, İran sınırına 15 kilometre mesafedeki kasabada kurulacak havaalanının Amerikalılarla ilgisi olmadığını söylemişti. İnşa edilmesi planlanan sivil havaalanının kendi projeleri olduğunu vurgulayan Rıza, "ABD'nin burada hiçbir desteği yoktur. Bu Amerika'ya ait bir havaalanı olmayacak" demişti. Rıza, sivil amaçlı havaalanının bölgesel yönetimin peşmerge güçleri tarafından askerî pilot eğitimi için ise kullanılması ihtimalini ise reddetmemişti.