Amerikalı Diplomatlar Irak'a Gitmek İstemiyor

Amerikalı Diplomatlar Irak'a Gitmek İstemiyor

ABD'de Yapılan Bir Araştırma, Irak'ta Çalışmak İstemeyen Amerikalı Diplomatların Neredeyse Yarısının Bu Görevi İstememelerinin Bir Nedeninin de, ABD Başkanı George W. Bush Yönetiminin Bu Ülkedeki Politikalarını Onaylamamaları Olduğunu Ortaya Koydu.

Amerikalı Diplomatlar Irak'a Gitmek İstemiyor

ABD'de yapılan bir araştırma, Irak'ta çalışmak istemeyen Amerikalı diplomatların neredeyse yarısının bu görevi istememelerinin bir nedeninin de, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin bu ülkedeki politikalarını onaylamamaları olduğunu ortaya koydu.

Amerikalı diplomatları temsil eden Amerikan Dışişleri Mensupları Birliği'nin (AFSA) daha önce de benzerlerini yaptığı araştırmada, güvenlik kaygısı ve aileden ayrılma zorunluluğu, Irak görevlerinin istenmemesinin en önemli nedenleri olarak gösterildi.

Ancak, sorulara cevap veren yaklaşık 4300 çalışanın yüzde 48'i, "yönetimin politikalarını desteklememelerini" görevi istememelerinin nedenleri arasında saydı. Katılımcıların yüzde 68'inin, zorunlu olarak Irak'ta görevlendirilmeye karşı çıktığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı geçen yılın sonunda bir açıklama yapmış ve Bağdat Büyükelçiliğindeki personel açığını kapatmak için bazı diplomatları "zorunlu olarak" görevlendirebileceğini kaydetmişti.

Kaynak: AA