Amerikalı Askerler Irak Savaşını Filme Aldı

Amerikalı Askerler Irak Savaşını Filme Aldı

Irak'ta Görev Yapan 10 Amerikalı Askerin, Miğferlerine ya da Tüfeklerinin Üzerine Tutturdukları Minyatür Dijital Kameralarla Irak Savaşını 800 Saatlik Filme Çektikleri ve Kısa Bir Süre Önce de Çekilen Filmin Bir Özetinin Belgesel Olarak ABD'deki Sinema Salonlarında Gösterime Girdiği Bildirildi.

Amerikalı Askerler Irak Savaşını Filme Aldı

Irak'ta görev yapan 10 Amerikalı askerin, miğferlerine ya da tüfeklerinin üzerine tutturdukları minyatür dijital kameralarla Irak savaşını 800 saatlik filme çektikleri ve kısa bir süre önce de çekilen filmin bir özetinin belgesel olarak ABD'deki sinema salonlarında gösterime girdiği bildirildi.

''Savaş Kayıtları'' adı verilen belgeselin yapımcılarından Deborah Scranton, ''Bir askerin nasıl hareket ettiğini, neler gördüğünü ve neler hissettiğini anlamak istedim'' dedi ve belgeselle ilgili olarak ''1.5 saat boyunca askerlerin postallarındasınız. Bu, bir askerin gözünden yolculuk, şimdiye dek hiç görmediğimiz birşey'' yorumunda bulundu.

Kimi sahnelerde askerlerin umutsuzluğunun ve savaşın çılgınlığının gösterildiğini, ancak belgeselin her türlü siyasal dersten uzak durduğunu belirten Scranton, ''Film, herşeyden önce askerleri ve onların bakış açılarını içeriyor. Baştan itibaren onların bir öykü anlatmasını, kendi öykülerini anlatmalarını sağlamaya ve sözlerini çarpıtmamaya çalıştım'' diye konuştu.

Çekime katılan 10 askerden 3'ünün daha ön planda olduğu kaydedilirken, bunların Latin Amerikalı bir öğrenci olan Zack Bazzi, marangoz Steve Pink ve Mike Moriarty oldukları açıklandı. Bu 3 askerin birliklerinin, Irak'ta Sünni üçgeni olarak adlandırılan bölgede 250'si doğrudan ''düşmana karşı'' olmak üzere 1200 kadar operasyona katıldıkları ifade edildi.

Kaynak: AA