Amerika'da Benzin Fiyatları Artınca Bisiklet Satışları da Arttı

Amerika'da Benzin Fiyatları Artınca Bisiklet Satışları da Arttı

Amerika'da Hızla Yükselmeye Devam Eden Benzin Fiyatları Birçok Sektörde Satışları Düşürürken, Bir Sektörde İse Tam Aksi Bir Etki Yapıyor. Bisiklet Satışı Ülkede Hızla Artıyor. North Dakota'nın Bismarck Şehrinde Geçtiğimiz Ay Bisiklet Dükkanı Açan Barry Dahl, İlk Ayında 50 Bisiklet Satmış. Dahl, "Dükkana Gelen Herkes Benzin Fiyatlarından Bahsediyor" Diye Konuşuyor.

Amerika'da Benzin Fiyatları Artınca Bisiklet Satışları da Arttı

Amerika'da hızla yükselmeye devam eden benzin fiyatları birçok sektörde satışları düşürürken, bir sektörde ise tam aksi bir etki yapıyor. Bisiklet satışı ülkede hızla artıyor. North Dakota'nın Bismarck şehrinde geçtiğimiz ay bisiklet dükkanı açan Barry Dahl, ilk ayında 50 bisiklet satmış. Dahl, "Dükkana gelen herkes benzin fiyatlarından bahsediyor" diye konuşuyor.

Minot şehrinde bisiklet satış dükkanını işleten Rocky Shell de, 2008'in, babasının 1960 yılında açtığı dükkanın tarihindeki en parlak yıl olduğunu söylüyor. 51 yaşındaki Shell, değişen müşteri profiline de dikkat çekiyor; "Artık sadece üniversite öğrencileri ve gençler değil, her geçen gün kendi yaş grubumdan bile birçok yeni müşterim oluyor".

Virginia eyaletinin Herndon şehrinde öğretmenlik yapan Joyce McCusker ise, çocukluğundan beri ilk kez yeniden bir bisiklet edindiğini ifade ediyor. McCusker, evi ile işi arasındaki 8 millik yolu hergün bisikletiyle katediyor artık. Merkezi California eyaletinin Costa Mesa şehrinde bulunan Ulusal Bisiklet Satıcıları Birliği'nin başkanı Fred Clements, son bir kaç yıldır ülkede yıllık ortalama 18 milyon bisiklet satıldığını ve sektörün bu satışlardan yıllık 6 milyar dolarlık geliri olduğunu anlatıyor.

Başkent Washington DC merkezli Amerika Bisiklet Ligi de (LAB), içinde bulunduğumuz haftayı "İşe bisikletle git haftası" ilan etti. 16 Mayıs Cuma günü ise, tüm ülkede, "İşe bisikletle git günü" ilan edildi. LAB yetkililerine göre, Amerikan nüfusunun yüzde 1,5'u işe bisikletiyle gidiyor.

TEK DÜNYA İKİ TEKER

Wisconsin eyaletinin Waterloo şehri merkezli Trek Bicycle adlı bisiklet şirketi, bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu vurgulayan "Tek dünya iki teker" adlı kampanyasıyla dikkat çekiyor. Milyonlarca insanın uzun zamandır garajlarında asılı bisikletlerini artık indirerek kullanmaya başladıklarına işaret eden şirket uzmanı Rebecca Anderson, bisikletin artık bir oyuncak ve eğlence aracı değil, ulaşım aracı olduğu görüşünün de hızla yaygınlaştığını kaydediyor.

ABD'de otomobil seyahatlerinin yüzde 40'ının 2 milin altında mesafelere gerçekleştiğine dikkat çeken Anderson, "Birçok insanda birkaç blok için arabaya atlamak alışkanlık haline gelmişti. Bu alışkanlık artık değişme eğiliminde" diye konuşuyor. New York merkezli Metro Bicycles işletmecisi Clive Greenberg de, bugüne kadar sadece sabit jimnastik bisikletine ilgi gösteren orta yaş grubu müşterilerinin çoğunun son aylarda gerçek bisiklet almaya başladıklarını söylüyor.

NEW YORK BİSİKLET AYINI KUTLUYOR

New York'ta bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla her yıl düzenlenen bisiklet ayının bu yıl 17'ncisi kutlanmaya başlandı. Kutlamalar çerçevesinde Mayıs ayı boyunca, Central Park ve Manhattan'ın yukarı batısında Hudson Nehri boyunca uzanan Riverside Park başta olmak üzere şehrin parklarında toplu bisiklet turları düzenleniyor. New York'ta günlük 120 bin kişi ulaşım amaçlı olarak bisiklete biniyor. Alternatif Ulaşım derneğine göre, New York'ta bisiklet kullananların sayısı son 7 yılda yüzde 75 oranında artmış durumda.

New York Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Janette Sadik-Khan, bisiklet sürücülerinin güvenliği için bugüne kadar 10 binden fazla kask dağıttıklarını söyleyerek, "Bisiklet, metropol şehirler için artık sadece bir hobi konusu değil. Çok ciddi bir alternatif ulaşım aracı. Ben kendim de hergün işe bisiklet gelip gidiyorum" diye konuşuyor.