Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Eğitime Başlıyor

Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Eğitime Başlıyor

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Metin Orbay, "Orta Karadeniz Bölgesi'ndeki ilk ve tek aktif mimarlık fakültesini açmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Eğitime Başlıyor

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, "Orta Karadeniz Bölgesi'ndeki ilk ve tek aktif mimarlık fakültesini açmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'ne Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2012-2013 akademik yılından itibaren öğrenci alınmasına karar verildiğini belirten Prof. Dr. Orbay, "Şehzadeler kenti olarak bilinen ve pek çok medeniyete beşiklik etmiş olan marka kent Amasya'nın, tarihi kent yapısının, doğal güzelliklerinin bilinçli olarak korunması, sürdürülebilirliğinin sağlanması başta olmak üzere ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli tasarım meslek gruplarını içeren mimarlık fakültemiz, mimarlık, şehir ve bölge planlama, kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı, iç mimarlık ve çevre tasarımı ve endüstri ürünleri tasarımı bölümlerini bünyesinde barındırmaktadır" diye konuştu.

"Orta Karadeniz Bölgesi'ndeki ilk ve tek aktif mimarlık fakültesini açmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diyen Orbay şöyle devam etti: "Şu günlerde çok yoğun bir şekilde LYS sınavlarına hazırlanmakta olan tüm gençlerimize başarılar diler ve bu mesleğe ilgi duyan gençlerimiz için yeni açılan Mimarlık Fakültemiz tercih noktasında önemli bir fırsat olarak karşılarında durmaktadır. Türkiye'de farklı bir model olarak düşündüğümüz eğitim sistemine katkıda bulunmak üzere bu güzide kentimizde hizmet etme yarışını, üniversitemiz akademik ve idari personeliyle ile birlikte daha ileriye taşımayı hedeflemekteyiz." - AMASYA