Amasya Sadık Amcanın Tavukları Mavi Yumurtluyor

Amasya Sadık Amcanın Tavukları Mavi Yumurtluyor

Amasya Merkez Şeyhçui Mahallesinde yaşayan 71 yaşındaki Sadık Şen'in evinin bahçesinde beslediği tavuklar mavi yumurtluyor.

Amasya Merkez Şeyhçui Mahallesinde yaşayan 71 yaşındaki Sadık Şen'in evinin bahçesinde beslediği tavuklar mavi yumurtluyor. Şen, Amerikan ırkı olan Ameraucana cinsi tavukları besleyerek mavi renkte yumurta elde ettiğini söyledi.

Amasya'da Sadık Şen, 10 yıl önce komşusu tarafından Almanya'dan getirilen Amerikan ırkı olan Ameraucana cinsi tavuklardan aldığı yumurtalardan civciv elde etti. Daha sonra ki yıllarda bir tane ile başlayan ve toplam 16'ya çıkardığı tavuklardan mavi yumurta aldı. Hobi olarak başladığı ve tutku haline gelen tavuk merakını anlatan memur emeklisi Sadık Şen, 10 yıldır bu işi hobi olarak yapıyorum. Önceden temiz olmuyor diye sevmezdim. Ama şimdi tavuklarıma çocuğum gibi bakıyorum. Komşumuzun Almanya'dan getirdiği Amerikan ırkı olan Ameraucana cinsi tavukların yumurtasını kuluçkaya yatırarak civciv elde ettim. Daha sonra bu sayıyı zamanla artırdım. İsteyen komşularımıza da kuluçka için verebilirim. Mavi yumurtayı görenler çok şaşırıyor dedi.

Kaynak: DHA