Amasya'daki Maden İşçilerinin Protestosu - Haberler
Haberi Paylaş

Amasya'daki Maden İşçilerinin Protestosu

AA - Haberler | Güncel
Amasya'daki Maden İşçilerinin Protestosu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Merzifon ve Suluova ilçelerinde faaliyet gösteren Yeni Çeltek Maden Ocağı İşletmesinde yerin bin 680 metre altında açlık grevi yapan işçilere ziyarette bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Merzifon ve Suluova ilçelerinde faaliyet gösteren Yeni Çeltek Maden Ocağı İşletmesinde yerin bin 680 metre altında açlık grevi yapan işçilere ziyarette bulundu.

Özel, beraberindeki CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ve Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ile eylemin sürdüğü işletmeyi ziyaret ederek, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yeni Çeltek Şube Başkanı Hakan Çatal'dan bilgi aldı. Özel, daha sonra yer altına inerek 4 Nisan'dan bu yana açlık grevini sürdüren işçilerle görüştü.

Özel, Türkiye ve dünyanın en büyük maden facialarından birinin yaşandığı Soma ilçesinin bağlı olduğu Manisa'nın milletvekilliğini yaptığını, bu nedenle madencilerin sorunlarını bildiğini söyledi.

Maden sektörü için Soma faciasının bir milat olması gerektiğini ifade eden Özel, madencilerin çalışma koşulları, işçi sağlığı ve iş güvenliği için bir milat olarak görülmesi gereken faciadan sonra bugüne geldiklerini anlattı.

Özel, o günden bu yana Türkiye'nin hiçbir madeninde işçi sağlığı ve iş güvenliği acısından bir arpa boyu yol alınmadığını öne sürerek, "O günden sonra yer altında çalışan işçilerin özlük haklarında bir takım düzenlemeler yapıldı ama bu düzenlemeler samimiyetten uzak, sağlam bir temele oturmadığı için, rödevans, hizmet alımı gibi işçinin hakkını, hukukunu değil, bir cevheri birilerine peşkeş çekme, devletin kaynağı tükenirken işçinin de alın terini sömürme üzerine kurulmuş sistem içerisinde olduğu için bugün buraya kadar geldik." ifadelerini kullandı.

Yeni Çeltek işçilerinin dünya maden tarihinde az görülen bir direniş gösterdiğini belirten Özel, şöyle devam etti:

"Yer altında kalmak bir eylem biçimidir. Açlık grevi bir başka eylem biçimidir ama herhalde dünya direniş tarihinde az örneği görülen bir şey yapıyorsunuz. Yer altında açlık grevi yapılıyor. Buradaki mücadele, sesinizi Türkiye'ye duyurmak isteme iradesinin ve azminin bir kanıtı. Sizden bir tek ricamız olacak. Biraz önce arkadaşlara da söyledim, buradaki işçinin sağlığı, hayatı her şeyden önemlidir. Burada sesimizi duyurmak önemli ama hayatımızı tehlikeye atmamak... Çünkü hayatta kalmak, direnişin bir parçası olarak hayatta kalmak zorundasınız. Evimizin direği olarak hayatta kalmak zorundasınız. Çoluğumuz, çocuğumuz için hayatta kalmak zorundasınız. Elbette mücadele etmek, ses duyurmak için bu tür yöntemin seçilmiş olması son derece değerlidir ama sağlığınız, vücut bütünlüğünüz hepimiz için son derece önemli. Bize düşen sizin sesinizi Türkiye'ye duyurmaktır. Buradaki sorunu doğrudan biliyorum. Soma faciasını yaşatan şirket oradaki sorumluluklarını nasıl yerine getirmedi ise burada da sorumluluklarını yerine getirmiyor."

İşçilere Soma AŞ firmasının mobbing uyguladığını iddia eden Özel, şunları söyledi:

"Sizi Soma'da sürekli çalışmaya zorluyorlar. Aslında size mobbing uyguluyorlar. Yani bu şekilde işi kendinizin bırakmanızı, sizden tazminatsız şekilde hakkınızı vermeden kurtulmak istiyorlar. Biz bunların hepsini özellikle bölge milletvekilleri, il milletvekiliniz ile mecliste gündeme getireceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız. Sizin mücadeleniz, bizim mücadelemiz. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak net bir şey söylüyoruz. Bizim için önemli olan bir şey var. İki şeyin renginin olmadığını biliyoruz. Bir, işçinin alnının terinin rengi yoktur. Bir de anaların gözyaşının rengi yoktur. Biz sonuna kadar sizin sesinizi duyurmaya çalışacağız. Soma için de doğru çözüm, bu madenlerin Soma AŞ'nin elinden derhal alınıp Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından güvenli şekilde işletilmesidir."

Rahatsızlığı bulunan işçilere "geçmiş olsun" dileğinde bulunan Özel, daha sonra yukarıya çıkarak bekleyişlerini sürdüren işçi aileleri ile görüştü ve sorunlarını dinledi.

Öte yandan Özel'in ziyareti sırasında rahatsızlanan açlık grevindeki ik işçi, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title