Amasya'da Soğan Üretimi

Amasya'da Soğan Üretimi

Amasya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cavit Gülbay, Amasya'da üretilen kuru soğanın çok önemli bir kısmının iç piyasaya verildiğini bildirdi.

Amasya'da Soğan Üretimi

Amasya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cavit Gülbay, Amasya'da üretilen kuru soğanın çok önemli bir kısmının iç piyasaya verildiğini bildirdi.

Gülbay, yaptığı yazılı açıklamada, Amasya'nın Türkiye'nin önemli soğan üretim merkezlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, son yıllarda gerçekleşen üretim konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Soğanın bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok tüketilen sebzelerin başında geldiğini ve besin değerinin oldukça yüksek olduğunu anımsatan Gülbay, yemeklere lezzet vermesi bakımından sofraların vazgeçilmezi olan soğanın insan sağlığına da bir çok yararı olduğuna vurguladı.

Soğan üretiminin yıllık Türkiye'de ortalama 2 milyon ton civarında olduğunu geçen yıl ise bu rakamın bir milyon 900 bin tonda kaldığını kaydeden Gülbay, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Amasya, Türkiye'de kuru soğan yetiştiriciliği yapılan iller arasında 2010 yılında toplam üretimin yüzde 16, 4 oran ve 311.960 ton ile birinci sırada bulunmaktadır. 2011 yılı 100 bin 830 dekar ekiliş tahmini 346 bin 690 ton üretim beklenmektedir. Kuru soğan üretiminde en önemli üç il Amasya, Ankara (Polatlı bölgesi) ve Çorum illeridir. Bu üç ilin Türkiye kuru soğan üretimi içerisindeki toplam payı yüzde 40'tır. Ayrıca Tokat, Bursa (Karacabey Bölgesi), Adana, Hatay illerinde de önemli oranda üretim yapılmaktadır."

Gülbay, Amasya'da kuru soğan üretiminin özellikle Suluova ilçesinde yapıldığını bunun yanı sıra Merzifon ve Merkez ilçede üretimin yoğunluk kazandığını iklimsel özellikler gibi etkenler çerçevesinde ortalama dekara 4-5 ton civarında ürün alındığını belirterek, "Amasya'da üretilen kuru soğanın çok önemli bir kısmı iç piyasaya verilmektedir. Pazarlamada daha çok tüccarlar ön plana çıkmaktadır. İlde gümrük kapısı olmadığından ne kadar soğanın ihraç edildiği bilinmemekle birlikte, ihracat yapılan ülkeler olarak Rusya, Türk Cumhuriyetler, Bulgaristan, Romanya ve Arap ülkeleri öne çıkmaktadır."

- AMASYA