Amasya'da Maden İşçilerinin Protestosu - Haberler
Haberi Paylaş

Amasya'da Maden İşçilerinin Protestosu

AA - Haberler | Güncel
Amasya'da Maden İşçilerinin Protestosu

Amasya'nın Merzifon ve Suluova ilçelerinde faaliyet gösteren Yeni Çeltek Maden Ocağı İşletmesinde çalışan işçiler, kuruluşun kapatılması ve Soma'da görevlendirilmelerine tepki amacıyla yerin bin 680 metre altında başlattıkları açlık grevini sürdürüyor.

Amasya'nın Merzifon ve Suluova ilçelerinde faaliyet gösteren Yeni Çeltek Maden Ocağı İşletmesinde çalışan işçiler, kuruluşun kapatılması ve Soma'da görevlendirilmelerine tepki amacıyla yerin bin 680 metre altında başlattıkları açlık grevini sürdürüyor.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, açlık grevi yapan maden işçilerini ziyaret etti. Akçul, beraberindeki Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Gülahmet Güven ile birlikte açlık grevini sonlandırmaları için işçileri ikna etmeye çalıştı.

Eyleme destek verdiğini ifade eden Akçul, işçilerin sorunlarını bildiğini ve çözümü için gayret gösterdiklerini söyledi.

2013 Yılında Yeni Çeltek Maden Ocağı İşletmesini devralan Soma Kömür İşletmeleri AŞ'nin ocağı kapatarak işçileri Soma ilçesine götürmek istemesi üzerine madencilerin eylemi başlattığını anlatan Akçul, "Arkadaşlarımızı buraya toplayan sebep Soma'da kendilerine iş teklif edilmesi. Bizim talebimiz de şu; ocak rehabilite edilsin, burada çalışmaya devam edelim. Biz sorunun çözümü için aklın ve vicdanın yolunda yürüyeceğiz, işçilerin mağduriyetini gidermek için ne gerekiyorsa yapacağız." dedi.

İşçilerin eylemlerinde kararlı olduklarını dile getiren Akçul, şunları kaydetti:

"Bu işin çözümü siyasi ve hükümet odaklı olacak. Hükümetin de bu konuda duyarlı olduğunu gayet iyi biliyorum. Siyasilerden de umutsuz değilim. Bizzat bu meseleye çözüm odaklı yaklaştıklarını gayet iyi biliyorum. İnşallah hayırlı sonuç alırız arkadaşlar. Arkadaşlarıma ve ailelerine tavsiyem şu; Türkiye kamuoyunun gündemine oturdular. Türkiye burayı izliyor. Biz bağcıyı dövmek niyetinde hiç olmadık. Türkiye Maden İşçileri Sendikası bu konuda tarihiyle övünebilir. Biz hiç yıkıcı olmadık, hep çalışanlarımızın ve üyelerimizin çıkarları doğrultusunda en akılcı adımları attık."

Açlık grevinde olan 220 işçinin büyük sağlık sıkıntıları çektiğini ifade eden Akçul, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ateş düştüğü yeri yakıyor arkadaşlar, sıkıntı evlerin bacasında tütüyor. Şu anda sizin burada yaşadığınız sıkıntı evlerinizin bacasında tütüyor. Öyle kolay değil, dışarıdan ahkam kesenlere de söylüyorum. Hiç kimse sizin üzerinizden ne siyaset yapsın ne de başka bir şey yapsın. Burada sizin aşınıza ekmeğinize sahip çıkacak adamın kölesi olurum. Sağduyu bize hakim olmalı. Daha sabırlı, daha metanetli olmalıyız. Tek tek ölürsek haber olmuyoruz da işte toplu ölürsek haber oluyoruz. Toplu konuşursak, toplu çığlık atarsak bir etkisi oluyor. Ama o çığlıkları da doğru atmak lazım. Eğer o çığlıkları yöneten birisi bensem hasbelkader bu makamda ben bulunuyorsam ben de bu çığlıkları doğru yönlendirmem lazım."

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title