Amasya: Amasya Üniversitesi'ne Tarihi Rektörlük Binası

Amasya: Amasya Üniversitesi'ne Tarihi Rektörlük Binası

- Yeni Kurulan Amasya Üniversitesi'ne, Açılış Töreninin Ardından Tarihi Kılıçarslan İlköğretim Okulu Binası, Rektörlük Binası Olarak Teslim Edildi.

Amasya: Amasya Üniversitesi'ne Tarihi Rektörlük Binası

- Yeni kurulan Amasya Üniversitesi'ne, açılış töreninin ardından tarihi Kılıçarslan İlköğretim Okulu binası, Rektörlük binası olarak teslim edildi.

Akademik yıl açılışından sonra Rektörlük binası devir-teslim töreni yapıldı. Törende, Valilik ve Belediye tarafından tadilatı yapılan tarihi okul, rektörlük binası olarak Amasya Üniversitesi'ne devredildi. Törende konuşan Amasya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ferit Bernay, üniversitelerin akademik kadroların yanı sıra fizik hacmine de ihtiyacı olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Ferit Bernay, "Rektörlük binasının tarihi bir bina olması da üniversitemizi temsil etme yönünden seçilmiş güzel bir mekan. Başka bina eksiklerimizde olacak. Amasyalılar ilk günden bir bina hediye ederek bu konuda ne kadar yardımcı olacaklarını şimdiden gösterdiler" dedi.

Belediye Başkanı İsmet Özarslan da, "Uzun bir dönem üniversitenin özlemini çekmiş bir kentin Belediye Başkanı olarak çok heyecanlıyım. Burası Amasya, tarihiyle, kültürüyle bir başka kent. Tarihinde Anadolu'nun Oksfordu olmuş Amasya, hak ettiği üniversiteye yeni kavuştu" diye konuştu.

Amasyalıların yıllardır beklediği günün geldiğini söyleyen Vali Lekesiz, "Amasya üniversiteyi hak ediyordu. Bin yılları geride bırakmış, bilim, sanat ve kültür merkezi olan Amasya'ya bu üniversite gerekliydi. Bundan sonra Amasyalıların üniversitelerine sahip çıkmaları gerekiyor" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Celaleddin Lekesiz, Prof. Dr. Ferit Bernay'a tarihi binanın Amasya Üniversitesi'ne verilmesiyle ilgili İl Genel Meclisi Kararı'nı verdi. Kurdelenin kesilmesinden sonra davetliler Rektörlük binasını gezdiler.

(DY-SA)

Kaynak: İHA