Altının Gramı 102 Liraya Geriledi

Altın, ABD faizine ilişkin beklentiler ve Yunanistan gelişmeleri ile birlikte 1,200 doların altında tutundu. İç piyasada ise gramı 102 lira seviyesine geriledi.

Altın, yatırımcıların dikkatlerini Fed'in faizi ne zaman yükseltmeye başlayacağına ilişkin beklentiler ve Yunanistan hükümetinin temerrütten kaçınmak için ihtiyaç duyulan politikaları uygulayacağına ilişkin spekülasyonun etkisi ile, ons başına 1,200 doların altında tutundu.

DIŞ PİYASA

Spot altın, Pazartesi günkü seviyesi olan ons başına 1,183.97 dolardan, bugün Singapur saati ile 12:29'da 1,184.41 dolara geldi. Metal dün yüzde 0.4 değer kaybetti. Altın Şanghay'da fazla değişmedi.

İÇ PİYASA

İç piyasada ise altının gramı 102 lira seviyesine geriledi.

ANALİZ

San Francisco Fed Başkanı John Williams, istihdam göstergelerinin sert geçen kış döneminin ardından iyileşme göstermesinin ardından, borçlanma maliyetlerinina rtırılma konusunun her toplantıda masada olacağını söyledi. Bu yorumlar doların Pazartesi günü değer kazanmasına neden oldu. Yüksek borçlanma maliyetleri, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Sydney'de Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, "ABD halen 'faizler bu yıl artırılacak mı ya da artırılmayacak mı' modundayken, altın fiyatlarının dolardaki hareketlerle ile yönlendirilmesinin dışına çıkması zor olacak," dedi.

Kaynak: Haberler.Com