Altın Portakal Altın Palmiye ile Buluşuyor

Altın Portakal Film Festivali, Uluslararası Avrasya Film Festivali ve Uluslararası Avrasya Film Market ile Üç Büyük Etkinliği Aynı Anda Kucaklayan Antalya Film Festivali Cannes'da Türkiye'nin Tek Festival Standı Olma Geleneğini Sürdürüyor.

Altın Portakal Altın Palmiye ile Buluşuyor

Altın Portakal Film Festivali, Uluslararası Avrasya Film Festivali ve Uluslararası Avrasya Film Market ile üç büyük etkinliği aynı anda kucaklayan Antalya Film Festivali Cannes'da Türkiye'nin tek festival standı olma geleneğini sürdürüyor.

Antalya Film Festivali'nin, Türk Sineması ve Antalya'yı tanıtırken, dünya sinemacılarını Antalya'da buluşmaya ve Türkiye'de film çekmeye davet eden 'Cannes çıkarması' sadece Türk sineması için değil Türkiye'nin tanıtımı açısından da önemli bir misyonu yerine getiriyor.

Antalya Altın Portakal Film Festivali ve 'Uluslararası Avrasya Film Festivali' ile Türkiye'nin ilk film marketi olan 'Uluslararası Avrasya Film Market' dünyanın en büyük film marketi Cannes'da dünya film profesyonelleri ile bir kez daha buluşuyor. Türkiye'nin ilk 'film festivali standı' olarak geçtiğimiz yıl Cannes Film Market'te yer alan ve uluslar arası sinema dünyasında büyük ilgi gören Festival ve Market standı, bu yıl tanıtım çalışmalarını daha geniş bir mekanda sürdürecek.

Festival bundan böyle özellikle uluslar arası platform için Reyhan Dökmen'in editörlüğünde ve Yazıhane'nin tasarımıyla yılda iki kez çıkaracağı 'Golden Orange' adlı prestij dergisinin birinci sayısını da Cannes'da dağıtacak.

Oscar'dan sonra Helen Mirren'ın Antalya Film Festivali ve Türkiye için özel düşüncelerini paylaştığı Ferzan Özpetek, Fatih Akın gibi uluslar arası yönetmenlerin filmleri ve Antalya Festivali ile ilgili düşüncelerini içeren röportajların yer alacağı dergi, Cannes'ın 'Quinzaine des Réalisateurs' (Yönetmenlerin 15 Günü) bölümüne seçilen Yumurta'nın yönetmeni Semih Kaplanoğlu'nun da bir röportajını uluslar arası okuyucuya ulaştıracak. Festival haberlerinin ötesinde Antalya'nın tarihi ve doğal güzelliklerini

de sayfalarına konuk eden 'Orange' dergisi 'Portakal' üzerine derlediği tatlılarla da Türk damak tadını Cannes'a taşıyacak.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin yapımını AKSAV ile birlikte gerçekleştiren TÜRSAK Vakfı ve festivalin başkanı Engin Yiğitgil, "Festivalde yaratılan büyük değişimin korunması ve gelişerek sürdürülmesi için uluslar arası katılımlar son derece önemli" dedi.

Antalya Film Festivali ve Uluslararası Avrasya Film Market'in dünyanın önde gelen film yapımcılarına Türkiye'yi plato olarak sunabilecek büyük bir liman olduğunu anlatan Yiğitgil, şöyle konuştu: "Bu limana Türkiye ekonomisine artı değerler sağlayacak dünya sinema endüstrisinin büyük gemilerini çekmeye çalışıyoruz. Bu çabanın sonuçları, ortak yapımlarla Türk Sineması'na çok büyük bir kaynak sağlayacağı gibi, Türkiye'de çekilmiş filmlerin uluslar arası dağıtıma girmesiyle de ciddi bir turizm girdisi

yaratacaktır. Bu çabaların en önemli duraklarından biri de Cannes Film Festivali'dir."

60. Cannes Film Festivali ile eş zamanlı olarak 16 -27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Cannes Film Market, dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen film marketi olma özelliği taşıyor. Yüzlerce profesyonel film şirketi, 2007 filmlerini görücüye çıkarmak için Cannes Film Festivali ve Cannes Film Market'i bekliyor. Geçtiğimiz yıl Uluslararası Avrasya Film Festivali'nde gösterilen filmlerin büyük bir çoğunluğunun ön görüşmesi ve Uluslararası Avrasya Film Market'e katılan alıcı ve satıcı firmaların

anlaşmalarının çoğu Cannes Film Market sırasında yapılmıştı.

(LK-ERÖ-HO-Y)