Altın neden yükseldi, neden yükseliyor? Son dakika: Altın fiyatları... (1 Haziran) - Haberler
Haberi Paylaş

Altın neden yükseldi, neden yükseliyor? Son dakika: Altın fiyatları... (1 Haziran)

Haberler.com - Haberler | Gündem

Altın Fiyatları: Asya piyasalarının açılmasına yakın Dolar TL kurunda ani bir yükselme meydana geldi. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın Erdoğan imzasıyla görevden görevden alınması sonrası Altın kaç TL oldu? Altın neden yükseldi? Son dakika: Altın neden yükseliyor? Altın kaç tl oldu? Altın yükselir mi? Altın fiyatları...(24 Mart)

Altın Fiyatları : Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda başkan değişikliğinin ardından sığ işlemlerde dolar/TL ve altın fiyatlarında önceki haftanın kapanışına göre yükseliş kaydetti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda başkan değişikliği sonrasında Dolar/TL ve altın yükseliş kaydedildi.

ALTIN NEDEN YÜKSELDİ?

Altın, son 10 ayın en iyi aylık performansını sergiliyor. Enfl asyon endişeleri güvenli liman alımlarını tetiklerken, ons altın geçen yılın temmuz ayından bu yana en başarılı performansını gösterdi. Son 4 haftayı yükseliş ile kapatan altın, 2021 yılının en uzun haftalık kazanç serilerinden birini gerçekleştirdi. ABD kanadında enfl asyon ve faiz artırımı ile ilgili endişeler devam ederken, altında toparlanma hareketleri devam ediyor.

Altının 2021 yılı performansına baktığımızda ise Nisan ayının başından bu yanan kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte, sene başından bu yana olan kayıplarının büyük bir kısmını geri aldı. Mayıs ayı içinde ons altın fiyatına 110 dolar eklerken, mayıs ayında fiyatlar yüzde 6.2 yükseldi.

Ons altın yeni haftada 1,900 dolar seviyesi üzerinde kalıcı olmaya çabalıyor. Zayıf ABD Doları ve getirisi yüzde 1.60'ın altına düşen ABD Hazine kağıdındaki gerilemenin yanı sıra kripto paralardan çıkan yatırımcılarını altına yönelmelerinin etkisi ile spot altın fiyatı 1.900 dolar/ ons direncini kırarak 1.912 dolar seviyesine kadar yükseldi. Analistler, 1916 dolar/ons seviyesinin altının önündeki ilk direnç olduğunu, güçlü talebin devam etmesi halinde 1950 dolar/ ons seviyesinin hedefl eneceğini belirtiyorlar. Ancak önce 1.930 dolar civarında güçlü bir dirençle karşılaşabileceği uyarısı yapılıyor.

ABD Başkanı Joe Biden'ın devasa bütçe teklifi hafta içerisinde yakından izlenecek. Piyasalarda bu hafta gözler ayrıca ABD'de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinde olacak. Verinin beklentinin altında kalması, gevşek para politikasının devamını teyit edeceğinden, sarı metalde yeni bir alım dalgasını tetikleyerek fiyat artışlarının sürmesine neden olabilir. Aksi bir durumda ise fiyatlarda 1.875 dolar destek seviyesine kadar geri çekilmeler görülmesi mümkün.

1.920 doları aşarsa yükseliş hızlanabilir

Uzmanlara göre teknik göstergeler altının kısa vadede 1.860– 1.920 dolar bandında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor. Altının girdiği yükseliş kanalının üst sınırındaki 1920 dolar seviyesinin aşılması, yükseliş eğiliminin hız kazanması için önemli bir seviye olarak değerlendiriliyor.

ALTIN NE KADAR?

GRAM ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Gram altın fiyatları 24 Mart Çarşamba günü yani bugün serbest piyasada güne yatay yönlü seyirle başladı. Saat 07.30'da kaydedilen verilere göre gram altın 437 lira alış ve 444 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Gram altın fiyatları gibi çeyrek altın fiyatları da güne yatay yönlü seyirle başladı. Saat 07.30'da kaydedilen verilere göre çeyrek altın 705 lira alış 721 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

SPOT ALTIN TL/GR FİYATI

441,16

441,23

ALTIN/ONS ($) FİYATI

1.732,09

1.732,52

CUMHURİYET ALTINI FİYATI

2.823,42

2.876,85

YARIM ALTIN FİYATI

1.407,30

1.442,84

ZİYNET ALTINI FİYATI

2.823,42

2.876,85

ATA ALTIN FİYATI

2.889,16

2.964,04

14 AYAR BİLEZİK GRAMI FİYATI

239,81

289,15

22 AYAR BİLEZİK GRAMI FİYATI

395,63

424,93

Altın Powell'dan destek buldu

Powell, salgının gerilemesiyle Amerikalıların dışarı çıkıp harcama yapabileceğini ve böylece fiyatların yükselebileceğini vurguladı fakat bunun istenmeyen derecede bir enflasyona neden olmayacağını söyledi.

Hazine Bakanı Janet Yellen ile birlikte Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'ne sunum yapan Powell, çarşamba günü de Yellen ile birlikte Senato'daki Bankacılık Komitesi'ne sunum yapacak.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizlerindeki geri çekilme de altın fiyatları üzerindeki baskıyı azalttı. Haftaya yüzde 1,70 civarından başlayan tahvil faizleri 11 baz puan düşüşle yüzde 1,59'a geriledi.

ALTIN FİYATLARI NE OLACAK?

Uzmanlar, kısa süreli dalgalanmaların ardından radikal bir değişiklik olmadığı müddetçe bu hareketlerin normale döneceği ile ilgili iyimser açıklamalarda bulundu. Altın fiyatlarını durumunun ne olacağı ile alakalı kanaatlerini de paylaşan uzmanlar, dolardaki hareketliliğin ve uluslararası altın ons fiyatındaki değişimin altın fiyatlarının yönünün belirleyeceğini açıkladı..

YENİ TCMB BAŞKANININ MESAJLARI ÖNEMLİ

Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun ilk mesajlarının önemli olduğunu belirten uzmanlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın mevcut politikalarının önümüzdeki günlerde süreceğinin dikkate alınması gerektiği aktardılar…

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, dolardaki hareketliliğin arkasından yaptığı açıklamada, olayın ekonomik olmadığını ve siyasi olduğunu söyleyerek, panik yapılmaması gerektiğini ve sakin olunması gerektiğini bildirdi.

Memiş, ''Sorun iletişim. Karşı taarruzun nedeni. Yani perde arkasından sürdürülen mücadelenin millet ile paylaşılmaması. 08:30 itibarıyla iletişim kanalları hızlı olmalı'' dedi.

GEÇEN HAFTA ALTININ HAREKETLERİ…

Hafta boyu 417-418 Türk lirası civarında hareket eden gram altın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararının arkasından doların düşmesiyle beraber 404 Türk lirasına kadar gerilemişti… Haftanın son gününde verilere göre gram altın 404,66 Türk lirasından işlem görmüştü…

UZMANLARDAN DOLAR AÇIKLAMALARI

Piyasa uzmanları, dolardaki hareketliliği yorumladı. Haber 7'de yer alan habere göre; sığ piyasadaki panik hareketlere kapılmamak ve bu hareketliliğe sağduyulu yaklaşmanın önemine işaret eden uzmanlar, yatırımcılara fırsatçıların tuzaklarına düşmemeleri ile ilgili uyarılarda bulundu.

Uzmanlar, önümüzdeki günlerdeki olası hareketlerin dikkatli izlenmesi gerektiğini ifade etti. Piyasalardaki ön kota sınırıyla alakalı bir hareketlilik olarak yorumlayan uzmanlar, henüz piyasalar açılmadığını Asya ve Uzak Doğu piyasalarının Saat 00'00'dan başlayarak hareketlerinin izlenmesi gerektiğini belirtti.

YATIRIMCILARA UYARI: TEMKİNLİ OLUN

Piyasalarda değişen bir hareketlilik yaşandığına dikkati çeken uzmanlar, yatırımcılara temkinli olmaları ile ilgili uyarılarda bulundu.

Euro Türk lirası fiyatlarının olmaması da bu hareketliliğin spekületif bir hareketlilik olduğunu yönünde görüşlerini vurgulayan uzmanlar, önümüzdeki günlerdeki öngörüleriyle ilgili iyimser tablo çizdi.

Altın neden yükseldi, neden yükseliyor? Son dakika: Altın fiyatları... (1 Haziran)
Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title