Altın Koza'da En İyi Film: Babamın Sesi - Haberler
Haberi Paylaş

Altın Koza'da En İyi Film: Babamın Sesi

CHA - Haberler | Kültür Sanat
Altın Koza'da En İyi Film: Babamın Sesi

19. Altın Koza Film Festivali'nde büyük ödül, "Babamın Sesi"ne gitti.

19. Altın Koza Film Festivali "Büyük Ödül Töreni" TÜYAP Fuar Alanı'nda gerçekleşti. Sunuculuğunu Zuhal Olcay ve Mahir Günşiray'ın yaptığı organizasyonda "En iyi film ödülü' yapımcısı Özgür Doğan olan Babamın Sesi'ne verildi. En İyi Kadın Oyuncu ödülü Nilay Erdönmez'e (Gözetleme Kulesi), En İyi Erkek Oyuncu ödülü ise İlyas Salman (lal Gece) ile Engin Günaydın'a (Yeraltı) takdim edildi.

Programın onur konuğu Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray, gösterilen ilgi karşısında duygusal anlar yaşadı. "Sinemanın güzelliği kalpleri birbirine bağlamış olmasıdır." diyen Şoray, "Sinema benim hayatım. Sinema için yaşadım, bu ortamlar en fazla mutlu olduğum yerlerdir. Bu akşam burada sinema ve meslektaşlarım var. Sevgili meslektaşlarım Türk sinemasının adını dünyaya duyurdular, ödüller aldılar. Yarışmada başarılı olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu. Şoray, daha sonra kendi adına verilen "Genç Kadın Oyuncu Ödülünü" Neslihan Atagül'e ( Araf ) takdim etti. En iyi film ödülünün yapımcısı Özgür Doğan ise barış mesajları verdi.

Geceye Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı, Adana Milletvekilleri Turgay Develi, Seyfettin Yılmaz, Faruk Loğoğlu, sanatçılar Süleyman Turan, Mine Solay, Nuri Alço, Yılmaz Köksal, Abdurrahman Keskiner, Yusuf Sezgin, Selda Alkor, Mehmet Ali Alabora, Nurgül Yeşilçay, yönetmen Ferzan Özpetek'in de aralarında bulunduğu onlarca davetli katıldı.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda diğer ödül alan sanatçı ile filmleri şunlar:

En İyi Film: Babamın Sesi (Yapımcı Özgür Doğan) Yılmaz Güney Özel Ödülü: (Şimdiki Zaman)

Jüri Özel Ödülü: Siirt'in Sırrı (İnan Temelkuran/ Kristen Stevens) En İyi Yönetmen Ödülü: Pelin Esmer (Gözetleme Kulesi) En İyi Senaryo Ödülü: Orhan Eskiköy (Babamın Sesi)

Mansiyon: Evin Demirhan (Siirt'in Sırrı)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Özgür Eken (Gözetleme Kulesi)

En İyi Kadın Oyuncu: Nilay Erdönmez (Gözetleme Kulesi) En İyi Erkek Oyuncu: İlyas Salman (Lal Gece)/ Engin Günaydın (Yer Altı) En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laçin Ceylan (Gözetleme Kulesi)/ Nihal Yalçın (Araf-Yeraltı) En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Menderes Samancılar (Gözetleme Kulesi) En İyi Müzik: (ödüle değer çalışma bulunamadı)

En İyi Kurgu: İnan Temelkuran, Kristen Stevens, Öner Biberkökü (Siirt'in Sırrı)

En İyi Sanat Yönetmeni: Osman Özcan (Araf) Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Neslihan Atagül (Araf) Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Barış Hacıhan (Araf) Film Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Erden Kıral (Yük)

Film Yön Jürisi Özel Ödülü: Belmin Söylemez (Şimdiki Zaman)

Siyad En İyi Film Ödülü: Şimdiki Zaman (Yapımcı, Haşmet Topaloğlu)

Altın Koza'da En İyi Film: Babamın Sesi

Altın Koza'da En İyi Film: Babamın Sesi

Altın Koza'da En İyi Film: Babamın Sesi

Altın Koza'da En İyi Film: Babamın Sesi

Altın Koza'da En İyi Film: Babamın Sesi

Altın Koza'da En İyi Film: Babamın Sesi

Altın Koza'da En İyi Film: Babamın Sesi

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500