Altın Kaynak" Temel Atma Töreni

Altın Kaynak' Temel Atma Töreni
Bültenler - Haberler | Güncel

Bartın'da doğalgaz "Altın Kaynak" temel atma töreni bakanların katılımı ile gerçekleştirildi

Bartın Doğalgaz Şehir içi dağıtım şebekesi temel atma töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili M.Rıza Yalçınkaya, Bartın Valisi Bülent Savur, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Bartın İl Başkanı Yaşar Arslan, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Toksöz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Tanen Yıldız törende yaptığı konuşmada; "Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın her milletvekilinin kendi bölgesindeki yatırımları takip etmesi konusunda talimatları oldu. "Her ilimizdeki milletvekilleri kendi bölgesindeki yatırımları tek tek takip edecekler, bir önceki yıldan daha da iyi durumda olmasını, halkımızın refah seviyesinin yükselmesi için gayret edecekler, ben bu manada Sayın Milletvekilimize gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bartın'da 1, 2 milyar TL'lik yatırıma ulaştırarak bunun önemli bir şekilde önümüzdeki süreçte hem Bartın'ımıza hem de ülkemize önemli katkılar sunacaktır"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bartın'a biz BOTAŞ olarak 3 yıl önce doğalgazı getirmiştik. BOTAŞ doğalgazı borularla getiriyor EPDK ihale yapıyor, ihale sonucunda da firmalar bunu alıyorlar. Firmalarımızdan yeterli teklif gelmemişti. Biz tekrar ihaleye çıktık ve bu ihaleyi Akmercan Grubu aldı. Buraya 20 milyon dolarlık yatırım yapacak. Dağıtım bölgesine de 80 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleşecek. Hane halkına bu doğalgaz gelmiş olacak. Böylece kirli havayı hep beraber önleyeceğiz. Bize buraya doğalgazı getirmek, özel sektöre dağıtımını yapmak, vatandaşa da kullanmak düşüyor, bazı yerlerde doğalgazın yeterince kullanılmadığını gördük, Bartın'da 20 bin abonemizin olmasını bekliyoruz. Doğalgaz kullanması halinde o evin 2 bin lira civarında karı olacak. 20 binle çarpın 40 milyon lira civarında o ilin tasarrufu olacak. Sayın Başbakanımız bu hizmetin mümkün olduğunca bütün illere verilmesini istedi. Şu anda 81 ilin 71'ine BOTAŞ tarafından doğalgaz getirilmiş durumda, 3 kentte proje çalışmaları sürüyor, 65 ilin dağıtımı yapılıyor. Diğer 7 ilin de inşaatı devam ediyor." Dedi.

Bakan Yıldız konuşmasında; "Mutfak ocağımıza bir tencere dolusu patates koysak, bunu tüp gazla haşlasak yaklaşık olarak 62 lira harcıyorsak doğalgazla 10 lira harcayacağız. İthal ettiğimiz doğalgaz için söylüyoruz bunu. İnşallah yerli kaynaklar haline gelmesi için de hep beraber uğraşacağız. O yüzden Türkiye'deki istikrarın direkt ya da dolaylı olarak hepimize sirayet ettiğini göreceğiz. 2002'de 4 bin 500 kilometre olan doğalgaz hattı, şu anda 13 bin kilometreye yaklaştı." Dedi.

Bartın'ımızın ayrı bir zenginliğinin olduğunu belirten bakan Yıldız, tükettiğinden daha fazla üretebilen bir kapasiteye sahip bu çok önemli bir özellik, daha fazla üretebiliyor. Tabii kaynaklar açısından Bartın'ın çok ciddi zenginlikleri var bu zenginlikleri harekete geçirmemiz gerekir, istihdam kaynakları Bartın'da çok yüksek bunu hep beraber değerlendirerek göreceğiz ister doğalgaz dağıtımında ister kömür çıkartılmasında Bartınlı hemşerilerimiz ilçesiyle beldesiyle demeden çalışacaklar, ülke ekonomisine katkı sağlayacaklardır. Yerli kaynaklarımızı bulundukları yerde harekete geçirmemiz lazım diyen Bakan Yıldız, yerli kaynaklarımızı ülke menfaatine arz etmezsek onun yerine ithal kaynaklar gelir." Dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'da törende yaptığı konuşmada Bartın'ın havasını pırıl pırıl yapacak doğalgaz şehir şebekesinin temelini attıklarını vurgulayarak, şunları belirtti: "Kentimizde doğalgaz önümüzdeki yılın başından itibaren evlere verilmeye başlanacak. Bu çok güzel bir oluşum. Bartın bizim güzide şehrimiz. Biz 190 bin nüfusun daha da artmasını istiyoruz. Turizmin ve sanayi yatırımlarının artmasını istiyoruz. Tabii enerji kaynaklarının kullanılması için çevreyi koruyarak neler yapabiliriz incelemesini yaptık. Bartın'ın tabiatını, coğrafyasını, ormanlarını ve florasını en hassas şekilde korumak zorundayız. Bu bizim görevimiz. İnşallah bundan sonra çevre bakımından gerek katı atık bertaraf ve depolama, gerek atık su arıtma tesisi konusunda Bartın'a daha çok el atacağız. Bizim şiarımız şudur: Biz seçim sırasında yarışırız, hizmette siyaset yapmayız. Vatandaşımızın emrindeyiz." Dedi.

Bartın Valisi Bülent Savur ve Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da törende yaptıkları konuşmalarda doğalgazın Bartın için önemini vurgulayarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bakanlar ve ilgililere teşekkür ettiler.

Akmercan Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Akmercan da kentte 20 bin aboneye hizmet vereceklerini bildirdi. Bakan Yıldız da Cemal Akmercan'a doğalgaz dağıtım lisansını takdim etti.

Konuşmalarında ardından "Altın Kaynak" temel atma töreni yapıldı. Bakan Yıldız ve Bayraktar ile AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç Bartın Valisi Bülent Savur ve CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, temsili olarak getirilen doğalgaz borusuna kaynak yaptı.

Kaynak: Bültenler

Manşet Haberler

title