Altın Kartal" Sahibini Arıyor

Altın Kartal" Sahibini Arıyor

"2. Uluslararası Bingöl Kısa Film Festivali"ne katılan 412 filmden 36'sı finale kaldı.

Altın Kartal

"2. Uluslararası Bingöl Kısa Film Festivali"ne katılan 412 filmden 36'sı finale kaldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Bingo¨l Valiliği, Bingo¨l Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı ve Bingo¨l U¨niversitesi'nin katkılarıyla önceki gün başlayan festival kapsamında, film gösterimleri, söyleşiler, atölyeler ve paneller düzenleniyor.

Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'ndeki etkinliklerle devam eden festivalde, yerli ve yabancı yönetmenlerin kurmaca, belgesel, animasyon ve deneysel kategorilerinde hazırladıkları kısa filmler, Altın Kartal ödülü için yarışıyor.

Festival yöneticilerinden yapımcı Mehlika Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivale 412 kısa film başvurusunun yapıldığını söyledi.

Yönetmen Kudret Sabancı, TRT-1 Kanal Koordinato¨ru¨ Kurtulus¸ Zeydan, oyuncu Cengiz Bozkurt, Beyaz Tv Genel Mu¨du¨ru¨ Cihat Zembat, akademisyen Su¨leyman Civliz, yo¨netmenler O¨mer Uğur ve Hasan Serin ile yazar Sıtkı Caney ve kendisinin yer aldığı festival jürisinin değerlendirmesi sonucu 36 filmin finale kaldığını bildiren Çelik, festivalin Bingöl'ün tanıtımına büyük katkı sunacağını aktardı.

Çelik, şunları kaydetti:

"Bu yıl ikincisi düzenlenerek, yeni bir Bingöl markası yaratmak yolunda kurumsallaşmaya başlayan Altın Kartal Ödülleri için 412 kısa film başvurusu yapıldı, ön jürimiz, birinci değerlendirme sonunda finale kalan 36 filmi belirledi. Bizler ise ana jüri olarak, seçilmiş bu 36 film arasından dereceye girecek filmleri belirlemek için büyük bir özenle izlemeye devam ediyoruz. Altın Kartal ödülleri, yarın akşam kapanış töreni ile sahiplerini bulacak."

Festival direkto¨rleri Baran Madya ve Elc¸in C¸elik de Bingöl'ün sinema kenti olması için ekip arkadas¸larıyla geceli gu¨ndu¨zlu¨ c¸alıs¸tıklarını, etkinliklerin Tu¨rkiye'nin en ilginc¸ ve etkileyici cogˆrafyasına sahip Bingo¨l'de yapılıyor olmasından mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Kaynak: AA