Altın Fiyatları Analizi

Goldaş Kuyumculuk Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Binatlı, 21-25 Mayıs 2007 Haftasında Altın Fiyatlarının Kendi İç Dinamiklerinde Hareket Ettiğini ve Altının Özellikle Petrol Fiyatlarının Yükselişinden Etkilenmediğinin Görüldüğünü Söyledi.

Altın Fiyatları Analizi

Goldaş Kuyumculuk Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Binatlı, 21-25 Mayıs 2007 haftasında altın fiyatlarının kendi iç dinamiklerinde hareket ettiğini ve altının özellikle petrol fiyatlarının yükselişinden etkilenmediğinin görüldüğünü söyledi.

Binatlı Nijerya'daki rafinerilerde başlayan olaylar nedeniyle artan petrol fiyatlarının, İran'la yaşanan nükleer gerilimin de etkisi ile 72 dolar seviyelerine kadar yükseldiğini ve açıklanan petrol stok verilerinin beklenenden yüksek gelmesine rağmen fiyatlarda düşüşe neden olmadığını anlattı.

"Euro/dolar paritesi hafta içinde 1.34-1.35 bandında hareket etti. Euro bölgesinde açıklanan IFO ve ZEW endeksi verileri yüksek gelince, ekonominin olumlu gittiğine dair işaretler vererek euroda değer artışı sağladı. Bunun yanında ABD'den gelen ev satış verileri de beklenenden çok yüksek gelince ABD faizlerinin yükselmesine ve paritede de düşüşe neden oldu" şeklinde konuşan Binatlı, hafta içinde meydana gelen diğer gelişmeleri ise şöyle sıraladı:

"Çin, Merkez Bankası faiz oranlarını yüzde 6.57 seviyesine çıkardı.

G-8 Maliye Bakanları Zirvesi'nde, "Küresel ekonomi yolunda yalnızca oynak petrol fiyatları büyümeye sekte vurabilir" açıklamasında bulunuldu.

ECB fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı devam ediyor.

OPEC Başkanı petrol arzıyla ilgili bir sorun yaşanmadığını söyledi.

İsrail uçakları Gazze Şeridi'nde hava saldırısı düzenledi.

ABD donanmasına ait 9 savaş gemisi Basra Körfezi'ne girdi.

ABD, Irak'ta çözüm için BM'yi devreye sokmak istiyor.

Greenspan, Çin piyasalarındaki aşırı ısınma nedeniyle uyarıda bulundu.

ABD hükümeti, İran hükümeti üzerindeki baskıyı artırmak istiyor.

FED'den gelen açıklamaya göre, kötü mortgage kredilerini önlemek için çalışılmalı.

IMF, "Japon Merkez Bankası faiz oranlarını kademeli olarak ayarlamalı" açıklamasında bulundu."

Altın fiyatlarının uzun bir süredir 658-665 bandında sıkıştığını söyleyen Binatlı, şöyle devam etti:

"Fiyatlarda er veya geç bir hareketlenmenin olması bekleniyordu. Piyasalarda bu hareketin aşağı yönlü olması ihtimali yüksekti, nitekim de böyle oldu ve fiyatlar 652 dolar seviyesine kadar geriledi. 651.50 dolar seviyesi çok kritik, bu seviyenin kırılmasıyla fiyatların 630 dolar seviyelerine kadar gerileyebileceğini öngörüyoruz. Yukarı yönlü bir hareketin bu dönemde kısıtlı kalacağını, altın fiyatlarının büyük baskı altında olduğunu düşünüyoruz. ABD ve Avrupa piyasalarının Pazartesi günü kapalı olması

sebebiyle, hafta başında fazla bir hareketlilik beklenmemeli."

(ERÖ-ERÖ-SN-SN-E)