Altıdan Sonra Tiyatro Stuttgart'ta!

Altıdan Sonra Tiyatro Stuttgart'ta!

Altıdan Sonra Tiyatro, Alman Tiyatro Topluluğu Lokstoff! İle gerçekleştirdiği ortak yapımla Stuttgart'ta!

Altıdan Sonra Tiyatro Stuttgart'ta!

Alman Tiyatro Topluluğu Lokstoff! ile Altıdan Sonra Tiyatro'nun TANDEM kapsamında gerçekleştirdikleri ortak yapımın ilk ayağı Grand Hotel Abgrund 5 Mayıs 2012 de Stuttgart'ta prömiyerini gerçekleştirecek.

Bianca Künzel ve Wilhelm Schneck tarafından yönetilen oyunda Lokstoff ve Altıdan Sonra Tiyatro oyuncuları rol alacaklar. Kurulduğu günden bu yana oyunlarını ofis binaları, belediye otobüs garajı, tren garı benzeri kamusal alanlarda sergileyen Lokstoff'un Altıdan Sonra Tiyatro ile gerçekleştirdiği ortak yapım, Grand Hotel Abgrund, Stuttgart metro istasyonunda sergilenecek.

Ortak yapımın Altıdan Sonra Tiyatro tarafından yorumlanacak Türkiye ayağı Eylül ayı içinde Yiğit Sertdemir'in rejisi ile Alman ve Türk oyuncular tarafından Şişhane metro istasyonunda sergilenecek. Lokstoff yapımının İstanbul gerçeği ile parallelikler içeren versiyonunun konusu kısaca şöyle: Kentsel dönüşüm sonucu Stuttgart kenti savaş alanına dönmüştür. Halk trenlerle kenti terketmektedir. Seyirciye iki seçenek sunulur. Sizler de ilk trene binerek kenti terkedebilir ya da önümüzdeki 5 yıl bizlerle metroda hayatınıza devam edebilirsiniz. Bu arada yıllardır istasyonun sakinleri olan geçmişin bazı karakterleri seyirciye görünüp hikayelerini paylaşmaya başlarlar.

Grand Hotel Abgrund Altıdan Sonra Tiyatro oyuncularının yer aldıkları ilk uluslararası ortak proje olma özelliğinin yanında topluluğun özellikle kamusal alan için gerçekleştirdiği ilk çalışması olacak.

TANDEM - Kültür Yöneticileri Değişim Projesi", Mercator Vakfı (Essen) ve Avrupa Kültür Vakfı'nın (Amsterdam) desteğiyle, MitOst (Berlin), Anadolu Kültür (İstanbul) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin başlattığı yeni bir girişim. Nisan 2011'de başlayan proje, Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında kültür yöneticilerine yönelik uzun vadeli işbirliğini teşvik etme ve destekleme amacı taşıyor. Proje kapsamında toplam 33 kültür yöneticisi ve kurumun, iki yıllık bir dönem için 16 kültürel işbirliği projesi geliştirmesi ve katılımcıların ortak çalışmalar yapmaları, birbirlerini ziyaret etmeleri, kültürel ve sanatsal deneyimlerini zenginleştirip ortak işler üretmeleri hedefleniyor. Proje hakkında ayrıntılı bilgi için www.anadolukultur.org adresini ziyaret edebilirsiniz.