Altan'dan Erdoğan'a: "Zavallı Başbakan!"

Altan'dan Erdoğan'a: "Zavallı Başbakan!"

Ahmet Altan, Başbakan Erdoğan'ın dünkü sözlerine köşesinden yanıt verirken çok çarpıcı bir iddiayı daha ortaya attı.

Altan'dan Erdoğan'a:

Yapılan bir manşet haberinden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Taraf gazetesi bir kez daha karşı karşıya geldi. Gölge CIA olarak bilinen istihbarat şirketi çalışanlarının e-mail yazışmalarını yayınlayan Taraf, iktidarın öfkesini üzerine çekti.

"Doktorları Erdoğan'a iki yıl ömür biçti" şeklindeki manşete kızan Erdoğan, dün "Söylentilere kanıp bize ömür biçenler, cüretkar oldukları kadar büyük de bir küstahlık içindedir. Bu söylentileri manşetlerine taşıyanlar da bu mihrakların taşeronluğunu yapanlar da aynı şekilde büyük bir küstahlığın içindedir" diyerek Taraf'ı eleştirmişti.

Taraf gazetesi adına cevap, Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan'dan geldi. Sert sözlere aynı şekilde karşılık veren Altan, STRATFOR'un haber kaynağının, Başbakan'ın baş danışmanı olduğunu yazdı.

"ACEMİ GARSON ÇIRAĞI GİBİ..."

İşte Altan'ın son dönemdeki en sert yazısı:

(...)Başbakan Erdoğan'ın, acemi garson çırağı gibi tablasındaki polemik sözcüklerini avuçlayıp âdapsız, usulsüz masaya fırlatması beni bazen öfkelendiriyor bazen de onun bağırış çağırışlarına bakınca hiddetle olduğu yerde tepinen küçük bir oğlan çocuğunu izliyor duygusuna kapılıp gülümsüyorum.

Dün gene bizim gazeteyle ilgili izandan pek nasibini alamamış bazı laflar söylemiş. Bizim bir gün önceki manşete ertesi gün tepki göstermesi gazeteleri pek de iyi izleyemediğini gösteriyor, basın danışmanları daha iyi çalışırlarsa adamcağız da sövmek istediğinde öyle eski zamandaki kara trenler gibi istasyona rötarlı girmez.

ZAVALLI BAŞBAKAN

Bir de, Stratfor'un gizli raporlarını yayımladığımız için bizim gazete hakkında söylediği "müzik kutusu" lafı var. Zavallı Başbakan'ın aklı iyice karışmış.

O Stratfor'un Türkiye'deki "ortağı" Başbakan'ın yakın akrabalarının yönetimindeki gazete, o Stratfor'un en önemli haber kaynağı Başbakan'ın başdanışmanı. Başbakan dört bir koldan sarılmış, Stratfor burnunun dibine girmiş.

Ve Stratfor "müzik kutusuna" parayı atınca o müzik başka yerde değil Başbakan'ın odasında çalıyor.

HANGİ GAZETEYİ KAST EDİYOR? SABAH MI?

Arada bir, mesela Türkiye'de gazete almak istediğini söyleyen Murdoch'la konuşurken, kulağına bir müzik sesi gelir de oturduğu yerde hafif hafif kıpırdanmaya koyulursa, anlasın ki yanındaki müzik kutularından birine yeni bir "jeton" atılmış, o jetonun başlattığı müzikle kıpırdanıyor.

Kendi polisine sahip olamayan, yönettiği ülkenin ordusunun Uludere'de yaptıklarını açıklayamayan, başdanışmanlarının ilişkilerinden haberi bulunmayan, "yakını" gazetelerin "gayrı resmî istihbarat örgütleriyle" gizli ortaklıklarını başka gazetelerden öğrenen biçare bir başbakandan söz ediyoruz neticede.

SEN ONA BUNA LAF YETİŞTİRECEĞİNE

Onun etrafında kutu da çok jeton da. Bence böyle polemiklerden uzak dursun, onun altından kalkabileceği işler değil bunlar, "sen ona buna laf yetiştireceğine önce etrafına sahip ol" derler adama"