Alpaslan Bebeğe İlik Verecekken Vazgeçen Donörü, Kızılay Başkanı İkna Etmeye Çalıştı

Alpaslan Bebeğe İlik Verecekken Vazgeçen Donörü, Kızılay Başkanı İkna Etmeye Çalıştı

9 aylık Alpaslan bebeğe ilik vermeyi kabul etmişken son anda vazgeçen donörü Kızılay Başkanı Kerem Kınık ziyaret etti. Kimliğini kesinlikle gizli tutacaklarını belirten Kınık, "İkna çabamız sürüyor. Bağış için umutluyuz" dedi.

9 aylık Alpaslan bebeğe iliğini vermekten son anda vazgeçen donörü ziyaret ettiğini belirten Kızılay Başkanı Kerem Kınık, "Donörün kimliğini kesinlikle gizli tutacağız. Yazılıp çizilen her şeyi görüyor. İkna çabalarımız sürüyor. İkna konusunda umutluyuz. Anlayışla karşılanması gereken özel bir durumu var. O çözülürse bağışını yapacak" dedi. Donörün genç bir erkek olduğu öğrenildi.

"KAN VERMEDE KADINLARIN ORANI DÜŞÜK"

Kınık, ilik nakilleri, kan bağışları, tamamlanan plazma tedarik süreci ve biyobankacılıkla ilgili konuştu. Değişik nedenlerle iliğini vermekten vazgeçen donörlerin bulunduğunu anımsatan Kınık, bu sorunun aşılması için donör kümesinin genişletilmesi gerektiğini söyledi. Kınık, "Özellikle gençlere ve kadın donörlere ulaşmak istiyoruz. Kan bağışında kadınların oranı yüzde 14. Yüzde 30'a ulaşmamız gerekiyor. Kadınların oranının düşük olmasının en önemli sebebi iğneden korkmaları" ifadesini kullandı.

"KAN İLAÇLARININ ÜRETİLMESİ İÇİN AYTIRIM YAPILACAK"

Kınık, plazma fraksinasyon fabrikasının tedarik sürecinin başladığını, kan ilaçlarının üretilmesi için yatırım yapıldığını kaydetti. Yıllık 500 bin litre plazma tedarik edileceğini dile getiren Kınık, "Bu sözleşme ile kan fraksinasyon fabrikasının plazma temelli kan ürünleri ilaçları üretilmesi noktasında bir yatırıma giriyoruz. Bu yatırımla Türkiye'de olmayan başka bir kapasite oluşuyor. O da biyobankacılık. Biyobankacılık, kök hücre, kordon kanı bankacılığı, plesanta dokusu gibi ya da doku kültürleri oluşturma ile ilgili bir kapasite. Türkiye'den bu konuda yurt dışına çıkarak tedavilere çok fazla paralar ödeniyor" diye konuştu.

"PLESANTA KANI 40 YIL DONDURULARAK SAKLANABİLİYOR"

Doğumda plesanta kanının küçük bir tüpte 40 yıl dondurularak saklandığını vurgulayan Kınık, "Başına bir hastalık geldiğinde kendi kök hücresiyle tedavi ediliyor. Bu alan, üstüne yatırım yaptığımız bir alan" dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı ile bir protokol üzerinde çalıştıklarını anlatan Kınık, "90 bin cami hem afetlerde toplanma merkezi kapasitesi hem de eğitim alanı oluşturuyor. İmamlarımızı, bağış ve ilk yardım konusunda cemaate ulaşmasını sağlayacağız" ifadesini kullandı. Verilere göre 326 bin donör arasında 2 bin 821 eşleşme gerçekleşti. 2 bin 821 eşleşmeden 378'i vazgeçti. Bunların yüzde 70'inin vazgeçme nedeni "tıbbi ret". (HABERTÜRK)