Alp Yalman: Aziz Yıldırım Benim Çok Sevdiğim Bir İnsan - Haberler Spor
Haberi Paylaş

Alp Yalman: Aziz Yıldırım Benim Çok Sevdiğim Bir İnsan

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Spor
Alp Yalman: Aziz Yıldırım Benim Çok Sevdiğim Bir İnsan

Galatasaray Kulübü'nün başkan adaylarından Alp Yalman, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile dost olduğunu ve onu çok sevdiğini söyledi.

Galatasaray Kulübü'nün başkan adaylarından Alp Yalman, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile dost olduğunu ve onu çok sevdiğini söyledi.

Galatasaray Kulübü başkan adaylarından Alp Yalman, kulüp televizyonuna açıklamalarda bulundu. İlk olarak aday olmaya nasıl karar verdiğini anlatan Yalman, "Ben hızlı hareket etmedim. Ünal Aysal açıkladıktan sonra, hangi niyetle açıkladığını, arkasında ne olduğunu bekledim. O zaman dedim ki; "Galatasaray'da hiçbir yer boş kalmamalı, Galatasaray'ın kaos ortamını yaşamıyor olması lazım." Bekledim, belki Ünal Aysal arar diye. Daha evvel yaptığım konuşmalarda böyle bir şey yapmamasını dile getirdim. Galatasaray'ı böyle başsız, belirsiz bırakmak benim tabiatıma uygun değil. Ben de elimi bu şekilde taşın altına koymaya karar verdim." dedi.

Bir diğer başkan adayı Duygun Yarsuvat'ın 2015'de bir seçim daha yapılacağının hatırlatılmasına ise Yalman, "Ben Duygun Yarsuvat ile diğer seçimin ne zaman yapılacağı konusunda tartışmaya girmem. Galatasaray'daki sorunlar ile baş etmek için 8 ay yetmez. Galatasaray'da mali ve idari açıdan durum ortada. Ben ve arkadaşlarım buraya kazık çakmak için geliyoruz. Bence en yakın tarih, bir sonraki seçim için 2016'dır." ifadelerini kullandı.

BU YÜKÜN ALTINDAN KALKARIZ

Bu yükün altından kalkacaklarına inandıklarını da belirten başkan adayı Yalman, "Galatasaray'daki bu yükü kaldırmaya meylettiğimiz vakit, beraber çalışacağımız tüm kıymetli arkadaşlar, onlarla beraber bu işe soyunduğumuz vakit, herkesin üzerine alacağı işi hesap ederek, mali olarak, hukuki olarak, sportif olarak, iletişim olarak, hep bunları hesap ederek girdik. Bu arkadaşlarla böyle bir yükün altından kalkabileceğimize şüphem yok." diyerek, şöyle devam etti:

"Şimdi, Adnan Polat, benim yönetime aldığım ve benle idareciliğe başlamış arkadaşlardan bir tanesi. Taner (Aşkın) de öyle, Taner'i de öyle almıştım. Kaybettiğim bir seçimde listemdeydi. Işın (Çelebi) Bey ile de daha evvel konuşmuştuk. Benim listemi, benden başka kimse yapamaz. Benim tabiatim yoktur. Adnan Polat, Galatasaray'ın eski başkanlarından. Mehmet Cansun, Faruk Süren falan hepsi dostlarım benim. Eski başkanların hepsiyle konuştum, görüş alışverişinde bulundum."

BORÇLAR HAKKINDA KONUŞTU

Galatasaray'daki borçlar hakkında da değerlendirmelerde bulunan sarı kırmızılı ekibin eski başkanlarından ve başkan adayı Alp Yalman, "İlk icraat olarak, bir defa bugünkü hale bakmak lazım. Zannetmiyorum ki, çok Galatasaraylı mali durumdan memnun olsun. Biz gelir gelmez tüm bu durumlar çözülür demek, fazla iyimserlik. Önemli olan bunları kontrol altına almak, yapılandırmak ve orta, uzun vadede Galatasaray'ı borç yükünden kurtarmak. Bir kulüp, borç yüküyle ne sportif olarak ne sosyal olarak ileriye gidemez." diye konuştu.

Galatasaray gibi lider bir kulübün federasyonlarla, diğer kulüplerle, insanlarla sürekli kavga halinde olmaması gerektiğini kaydeden Yalman, "Bu Galatasaray'a yakışan bir şey değil. Her şeyden önce dostluk çerçevesinde düzgün münasebet kurmak gerekir. Bunu da yapabilirim diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

AZİZ YILDIRIM, BENİM SEVDİĞİM BİR İNSAN

Fenerbahçe ile yaşanan gerginliği sadece Başkan Aziz Yıldırım'a bağlamamak gerektiğini de vurgulayan Alp Yalman, "Konjonktür o hale gelmiş ki, her iki başkan da belki de çok istemeden ettikleri, konuştukları şeylerle bu hale gelmiş. Galatasaray ile Fenerbahçe'nin arasında herhangi bir düşmanlık, Galatasaray'ın herhangi bir kulüple itişme, kakışma içerisinde olması Türk sporu için düşünülemez, söz konusu olamaz. Aziz Yıldırım, Fenerbahçe'nin başkanı, kendi kulübü için doğru bildiğini yapacak, bundan daha doğal bir şey olabilir mi? Ancak, Galatasaray da aynısını yapacak. Aziz Yıldırım, benim çok sevdiğim bir insan. Onunla sağlıklı ilişkiler kuracağıma inanıyorum." diye konuştu.

E-BİLET İLE ÇALIŞMAK DOĞRU ANCAK PASSOLİG İLE ÇALIŞMAK DOĞRU DEĞİL

E-bilet hakkında da görüşlerini ifade eden sarı kırmızılı başkan adayı Alp Yalman, "E-bilet konusu beni endişelendirmiyor ancak şüpheler yaratıyor. E-bilet kötü bir şey değil. Statlarda, belli huzursuzluk yaşanan yerlerde, belli emniyetler alınması doğru. E-bilet ile ilgili çalışma doğru ancak Passolig ile ilgili çalışmalar doğru değil. Passolig ne kadar doğru, ne kadar işler hale getirilir, gelmezse nasıl kaldırılır bakarız. Bu sadece Galatasaray'ın değil, tüm kulüplerin sorunudur. Kulüpler Birliği de bu yüzden kuruldu. Müşterek sorunları, müştereken çözecektik. Nasıl ki statlarda anarşi problemse, statların boş kalması da büyük problem. Seyircisiz bu iş olmaz." yorumunda bulundu.

Galatasaray'da ki sorunun hem maddi, hem manevi, hem de idari olduğunu iddia eden Yalman, "Mali durumumuz düzgün değilse, çalışanınıza doğruyu söylememek zorunda kalıyorsanız manevi, sportif ve idari olarak başarıyı yakalamak mümkün değil. Hepsini birlikte ele alıp, yürütülebilir, işleyebilir, güvenli bir sistem kurmak gerekir." dedi.

İDARECİLERİN PARA VERMESİYLE OLMAZ

Ayrıca idarecilerin cebinden kulübe para vermesine de karşı olduğunu kaydeden Yalman, "Bir zamanlar, hiçbir idarecinin cebinden para alarak kulübü idare etmedik. Galatasaray kulübünün ismi maddi olarak yetecek durumdadır. Taşıma suyla değirmen dönmez. Biz, gerekli mali yapıyı kuracağız. Bunda hiç şüphe yok." diye konuştu.

3 TEMMUZ 2011 HAKKINDA GÖRÜŞLERİ

3 Temmuz 2011 süreci olarak bilinen ve şike süreci hakkında ki düşünceleri de sorulan Yalman, "Şike zaten üstünde konuşulacak bir şey değil. Öyle bir şeyi sporda düşünmek bana zulüm geliyor. Böyle bir şey, bizim Galatasaray'ın defterinde, kitabında, düşüncesinde olamaz. 3 Temmuz'a da bu şekilde bakacağız." diye cevap verdi.

Başkan seçildiği taktirde Galatasaray Adası ile ilgili planlarını da anlatan Yalman, "Benim Galatasaray Adası ile ilgili düşüncem, birinci günden beri belli. Ben Galatasaray Adası'na 'Su Ada' denilmeye başlandığı günden beri gitmiyorum. Şöyle söyleyeyim ki, Su Ada Galatasaray Adası olacak. Su Ada diye Galatasaray'ın adası olacaktır. Galatasaray Adası, Galatasaray'ın olacaktır. Bu sadece benim düşüncem değil. Bu genel kurulun da Galatasaray Adası ile ilgili vermiş olduğu bir talimat var. Galatasaray Adası'nın sahibi Galatasaray genel kuruludur. Florya'nın yönetim şeması kafamda var. Bunu size anlatmam doğru değil. Onları yaptıkça göreceksiniz. Merak etmeyin, benim bu kulübün idaresiyle ilgili deneyimim var." şeklinde konuştu.

BARCELONA'NIN AKLINA GELMEDEN GALATASARAY'IN AKLINA GELDİ

Alt yapı çalışmaları ile ilgili de planlarını aktaran Alp Yalman, "Hatırlar mısınız bilmiyorum; Galatasaray'ın nüvesini, çekirdeğini, bir zamanlar genç takımdan gelen oyuncularla kurmuştuk. Gençleri altyapıdan kurup, bir takım oluşturmuştuk. Cüneyt, Arif, Emre, Okan, hepsini sayabilirim. Barcelona'nın aklına gelmeden Galatasaray'ın aklına geldi. Biz bunu yaparız. Altyapı oldukça başarı olur. Devamlı transfer, devamlı transfer.
Öncelikle, Galatasaray'da oynayacak oyuncunun bir sevgisi olacak. Dışarıdan gelenden tabii ki bir Galatasaray sevgisi beklemiyorum ama formasına, işine sevgisi olacak. Ben Galatasaray'da Galatasaraylı oyuncuların oynamasını isterim. Ben nasıl tribünde heyecanlanıyorsam, oyuncuların da sahada o ruhta oynamasını isterim." ifadelerini kullandı.

4. YILDIZ AÇIKLAMASI

Bu seneki 4. yıldız yarışı hakkında ise Yalman, "Rakibim Duygun Yarsuvat'ın düşünce tarzına söyleyecek bir şeyim yok ama futbolda galibiyetler, şampiyonluklar vaad edilemez. Ancak, onun için atılacak adımlar vardır. Futbolda en önemli maç, ilk oynayacağınız maçtır. İlk oynayacağınız maçı kazandığınız vakit, sorunlar hallolur. Galatasaray'ın dördüncü yıldız, onuncu yıldız, yüzüncü yıldız, hepsini isterim. Bu tip hedefler heyecanı başka taraflara çekiyor. Asıl önemli olan ilk maçtır. Futbolun realitesi bu değil. Futbolda hep ilk maçı kazanmak istemelisiniz, dördüncü yıldızlar, başarılar sonunda gelir." değerlendirmesinde bulundu.

ŞU KADAR OY GELSİN DİYE BEKLENTİM YOK

Yaklaşan seçimler için ise Yalman, "Galatasaray için hayırlı olacak bir 25 Ekim görüyorum. Hiç şüpheniz olmasın. Galatasaray genel kurulu, Galatasaray'ın menfaatleri doğrultusunda iş yapmayı bilir. Büyük katılım bekliyorum. Şu kadar oy gelsin diye bir beklentim yok. Galatasaray'ın sağduyusu vardır, kendi dinamikleri vardır. Onlar kendilerini doğru belli ederler. Ayrıca Galatasaray'da mektepli, alaylı kavramı yoktur. Burada tek bir faktör var; Galatasaraylı olmaktır. Burada kalkıp, bu mektepliydi, bu değildi, kimsenin görmek istemediği bir tablodur. Böyle bir şeyin olmamasını umut ediyorum." diyerek konuştu.

TÜRK TELEKOM ARENA'NIN ÇATISI KAPANACAK MI?

Türk Telekom Arena Stadı'nın çatısının kapanıp kapanmayacağı ve araziler konusunun ne olacağı hakkında da bilgiler veren Yalman, "Bir şeyi doğru tespit etmek lazım. Bu çatının kapanması Galatasaray'ın taahhüdüdür. Stadın bütün hesapları buna göre yapılmış. Galatasaray, bunu imzayla mukavele etmiş. Galatasaray belli bir parayı ödeyerek bu ihtimalden vazgeçebilir. Ancak, bizim böyle bir düşüncemiz yok. Geçen süre içinde, stadın çatısının kapanması değerlendirilecektir. Araziler konusunda gayet tabii bir düşüncem var. Benim ve arkadaşlarımın düşüncesi, Galatasaray'ın varlıklarını elden çıkararak değil, değerini artırarak elde tutmaktır. İnşallah o günleri görürüz ki, Galatasaray gayrimenkullerinin sayısını artırır." diye konuştu.

YABANCI SINIRINI DOĞRU BULMUYORUM

Yabancı sınırlandırılmasının ortadan kaldırılması taraftarı olduğunu da söyleyen Alp Yalman, "Yabancı sınırını, Şampiyonlar Ligi ile düşünmek doğru değil. Ben herhangi bir kısıtın doğru olduğunu düşünmüyorum. Benim şahsi düşüncem, bu kısıtlamanın ortadan kaldırılmasıdır." dedi.

BASKETBOL İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ

Basketbol Şubesi ile ilgili düşüncelerini de aktaran Yalman, "Basketbol ve voleybol şubeleriyle ilgili düşüncem şudur. Rasyonel düşünmek ve iyi idare etmek, küçülmek demek değil. Nasıl savruk olup, olmadık paralar harcanarak şampiyon olunamayacağı gibi. Gerekli parayı, gerekli oyuncuya, gerekli zamanda vermek gerekir. Galatasaray'da kim şampiyonluktan vazgeçer. Ancak, her işi doğru yapmak gerekir. Galatasaray basketbol takımı ile ilgili düşüncelerimi, başkan olup, şampiyonluk kupasını getirince konuşuruz." ifadelerini kullandı.

FENERBAHÇE ÜLKER MAÇINA ÇIKILMAMASIYLA İLGİLİ

17 Haziranda sahaya çıkmama kararı alınması ile ilgili ise Yalman şöyle konuştu: "17 Haziran ile ilgili olarak; ben öyle bir karar almazdım. Ben o maça giderdim, takımımı da çıkartırdım. Galatasaray, hiçbir müsabakadan kaçan taraf olmaz. Kürekten de öyle. Biz kaçmayız. Ama haksızlığa, taşkınlığa da müsaade etmeyiz."

BEN, İNAN KIRAÇ İLE GÖRÜŞMEDİM

'İnan Kıraç "Evet" demeden Galatasaray'a başkan olunmaz' sorusuna ise Yalman, "Ben, bu defa İnan Kıraç'la görüşmedim. Ben bir defa Galatasaray'da bir huzursuzluk ortamı olabileceğine dair bir ihtimal vermiyorum. Biz Galatasaray üyesiyiz, kardeşiyiz. Biz birbirimize dilimizi uzatacağımıza, elimizi uzatacağız. Başka türlüsünü Galatasaray'da düşünmek doğru değil." şeklinde cevap verdi.

"İnşallah Galatasaray'ı bir daha kaos içinde, belirsizlik içinde, müşkül içinde görmeyiz." diyen Yalman, "Hep beraber, elele, omuz omuza, Galatasarayımızı layık olduğu kardeşlik içinde, her zaman şampiyonluklara oynayan bir kulüp olarak görürüz." dedi.

Alp Yalman: Aziz Yıldırım Benim Çok Sevdiğim Bir İnsan

Cİhlas Haber AjansıN - Spor Haberleri
500
title