Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi Tesisi Açılış Töreni

Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi Tesisi Açılış Töreni

Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi Tesisi Açılış Töreni
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

Başbakan Binali Yıldırım, "Bizim amacımız kimseyle kavga etmek, kimseyle savaşmak değil ama ülkemizin birliğine, beraberliğine, bölünmez bütünlüğüne, ulusal güvenliğimize herhangi bir tehdit olursa buna en iyi şekilde hazır olmamız gerekir." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Bizim amacımız kimseyle kavga etmek, kimseyle savaşmak değil ama ülkemizin birliğine, beraberliğine, bölünmez bütünlüğüne, ulusal güvenliğimize herhangi bir tehdit olursa buna en iyi şekilde hazır olmamız gerekir." dedi.

Yıldırım, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde, Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi Tesis Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, amaçlarının buna benzer tesislerin sayısını artırmak olduğunu, gelecek dönemde yerli katkısı, akıl teri, alın teri dökülerek yapılan işlere daha fazla destek verileceğini söyledi.

Açılışını yaptığı tesiste üretimi gerçekleştirilecek "T70 Kara Şahin" helikopterlerinin önemli bileşenlerinin büyük oranda yerli kaynaklarla üretileceğini dile getiren Yıldırım, tesiste 100'ü aşkın ünitenin bulunduğunu belirtti.

Alp Havacılık Şirketi'nin, projenin başarılı olması için fedakarlıktan kaçınmadığını, 90 milyon dolar değerinde yatırım yaptığını vurgulayan Yıldırım, 11 bin metrekare alanı bulunan tesiste tam kapasite üretim başladığında yıllık 500 milyon dolara varan ihracat söz konusu olacağına dikkat çekti.

Yıldırım, Alp Havacılık Şirketi'nin, 2023'te yarım milyar dolara yakın ihracat hedeflendiğini, tesisin zaten marka değeri yüksek olan Eskişehir'e yeni değer katacağını, KOBİ ve yan sanayi firmalarının da tesisten istifade edeceğini anlattı.

"Hızlı treni 24 milyon vatandaşımız kullandı"

"Duygusal tarafını bir tarafa bırakalım, Eskişehir'in gönlümüzde apayrı yeri var." diyen Yıldırım, Türkiye'de hızlı trenin ilk kez Eskişehir'e getirildiğini hatırlattı.

Başbakan Yıldırım, Eskişehir'in, İstiklal Savaşı'ndan büyük mücadeleyle çıktıktan sonra Türkiye'nin kalkınması, gelişmesi için havacılıkta, raylı sistemlerde Türkiye'yi ön plana çıkaracak projelerin başlatıldığı şehir olduğunu vurgulayarak, "Eskişehir'e yeni tren getirdik, hızlı tren getirdik. Bugüne kadar hızlı treni 24 milyon vatandaşımız kullandı. 24 milyon vatandaşımız sağlık, sıhhat içinde, konforla bu hizmetten yararlandı. Tabii burada değil, oradan Bilecik, Sakarya, Kocaeli'ye bağladık. Şimdi Kütahya üzerinden Afyon, İzmir, Antalya'ya bağlayacağız. Böylece Eskişehir yollarıyla, tren yollarıyla, havacılığıyla hem sivil havacılık hem de askeri havacılık açısından Türkiye'nin merkezi haline geliyor." şeklinde konuştu.

Eskişehir'in, aynı zamanda Türk dünyasının da merkezi olduğunun altını çizen Yıldırım, eski Kültür ve Turizm Bakanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı'nın, bakanlığı döneminde bu konuda çok güzel çalışmalara imza attığını aktardı.

"Eskişehir'in aynı coşkuyu göstereceğine hiç kuşkum yok"

A Milli Takım'ın, 2018 FIFA Dünya Kupası Elemeleri'nde 6 Ekim'de İzlanda ile Eskişehir'de karşılaşacağını hatırlatan Yıldırım, "Geçenki milli maçta Eskişehir müthişti, çok büyük destek verdi ve sonuç aldık. Burada da aynı coşkuyu, aynı heyecanı göstereceğine hiç kuşkum yok. Vereceğiniz o teşvik ve heyecan inşallah Millilerimize de beklediğimiz sonucu getirecek." dedi.

Binali Yıldırım, Eskişehir'in, eğitim, sanayi, sağlık, turizm gibi birçok alanda mesafe katettiğini, boraks madeninin yüzde 73'ünü Türkiye'nin sağladığını, bu üretimin yüzde 80'inin ise Eskişehir Kırka-Simav hattından temin edildiğini, ulusal üretimde, özellikle makine imalat endüstrisinde Eskişehir'in payının gittikçe arttığını, dizel lokomotif soğutucu, uçak motoru üretiminin burada yapıldığını anlattı.

Buzdolabı, çamaşır makinesi üretimi açısından da Eskişehir'in önemli payı olduğunu, 32 milyon metrekarelik alanıyla Türkiye'nin en büyük organize sanayilerinden birinin burada faaliyet göstertiğini dile getiren Yıldırım, Eskişehir'de 2002'de 151 milyon lira olan ihracatın, 2 milyar liraya ulaştığına işaret etti.

Eskişehir'e 15 yılda 20 milyar lira değerinde yatırım

AK Parti hükümetlerinin, 15 yılda Eskişehir'e 20 milyar lira değerinde yatırım yaptığını dile getiren Yıldırım, bin 81 yataklı Eskişehir Şehir Hastanesi ile 600 yataklı Yunus Emre Araştırma Hastanesi'nin gelecek yıl hizmete alınacağını bildirdi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yakınında, 625 bin metrekare alanı bulunan Hasanbey Lojistik Merkezi'nin daha önce hizmete alındığını hatırlatan Yıldırım, "Şimdi ikinci OSB'yi yapıyoruz ancak OSB ile Hasanbey arasında demiryolu bağlantısı vardı. Bunu sanayicilerimizle, odalarımızla konuşmuştuk, bir anlaşmaya varmıştık. Biz anlaşma tarafını hallettik ama siz de maalesef biraz geri kaldınız. Artık karar verdik, onu da biz yapacağız. 7 kilometrelik o bağlantıyı da yapacağız. Arkadaşlarımızla konuşacağım, daha fazla beklemenin anlamı yok, bir an önce yapalım." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, tarımsal ve hayvansal ürünlerin başka illere taşınmasında yoğun olarak kullanılan Eskişehir-Sarıkaya-Nallıhan yolunun tamamen yenileneceğini bildirerek, şöyle devam etti:

"Konuşacak, söylenecek çok şey var ama fazla konuşmaktansa daha fazla iş yapmaya ihtiyacımız var. Baştan beri Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 15 yılda ülkeyi nereden aldık, nereye getirdik bunu milletimiz görüyor. Milli gelir olarak bir Türkiye'yi üç Türkiye seviyesine çıkardık. 2020'den itibaren yeni hedefimiz, Türkiye'nin orta gelir grubundan üst gelir grubuna çıkmasıdır. Bunun için hedef koyduk. İnşallah 2020'ye geldiğinde 13 bin dolar kişi başı milli gelirin üzerinde bir milli gelirle bunu başarmış olacağız.

Son yapılan uluslararası araştırmalara göre, kişi başı satın alma gücüne göre Türkiye, Avrupa'da İspanya'yı geride bıraktı, beşinci ülke oldu. Milli gelir olarak da kişi başına satın alma paritesine göre 25 bin doların üzerine çıktık ama bunlar bizim için yeterli değil. İhracat hedeflerimizi de genel ülke sıralamamızı da dünyanın en güçlü 10 ülkesi arasına girme hedefimizi de bu ve buna benzer önemli yatırımlara daha fazla kaynak ayırarak, daha fazla teşvik sağlayarak gerçekleştirmiş olacağız."

"Türkiye için milli güvenlik meselesi"

Başbakan Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki gayrimeşru referanduma da değindi.

"İstiyorsan sulhu sükun, hazır ol cenge daima." atasözünü hatırlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bizim amacımız kimseyle kavga etmek, kimseyle savaşmak değil ama ülkemizin birliğine, beraberliğine, bölünmez bütünlüğüne, ulusal güvenliğimize herhangi bir tehdit olursa buna en iyi şekilde hazır olmamız gerekir. Bugünlerde Suriye'de ve Irak'ta, güney sınırlarımızda birtakım operasyonlar yapılıyor. Bir yerde referandum öbür tarafta PKK'nın yeğenleri, kuzenleri, PYD, YPG orada bir devlet kurma sevdasına girmiş. Bunlar asla ve asla hiçbir şekilde bizim tarafımızdan hoş karşılanmaz. Orada yaşayan Kürt kardeşlerimize daha fazla gözyaşı, daha fazla ızdırap, daha fazla sorun çıkarır. Yöneticilerin, ihtirasları uğruna bölgedeki insanları ateşe atmalarına ve onların geleceğini karartmalarına izin veremeyiz. Irak, Suriye, bölge ülkeleri ve dünya kamuoyuyla beraber hareket ederek, burada zaten var olan otorite boşluğu, krizi, kaosu daha da derinleştirecek, küresel terör örgütlerini daha da teşvik edecek adımlara asla izin vermemeliyiz. Bu konuda duruşumuz çok nettir."

Irak ve Suriye'de yeni devlet oluşturma çabalarının, kimden gelirse gelsin Türkiye için milli güvenlik meselesi olduğuna dikkat çeken Yıldırım, şunları kaydetti:

"Milli güvenlik meselesinde de Türkiye, gereken her türlü adımı atma hakkını saklı tutmaktadır. Bunu bütün dünya bilmelidir. Kimseye düşmanlığımız yok, kimseye husumetimiz yok ama bizim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozmaya çalışanlar bunu bilmelidir ki buna karşı da gereken cevabı verecek gücümüz her zaman vardır. Bunu anlamak istemeyenler Çanakkale'yi hatırlasın, İstiklal Savaşı'mızı hatırlasın, en son 15 Temmuz'u hatırlasın. Bu millet istiklaline, bağımsızlığına yediği ekmekten, içtiği sudan daha fazla düşkündür. Bu bayrağa, bu vatana, bu millete, bu devletin bekasına yönelecek her türlü iç ve dış saldırı, eldeki bu güzel imkanlarla beraber en şiddetli şekilde karşılığını bulacaktır. Amacımız, bölgede ve dünyada dostlukları artırmak, düşmanlıkları azaltmaktır. Esas budur, bunun için müttefiklerimizle, dostlarımızla daha fazla iş birliği içinde çalışma prensibimizi muhafaza ediyoruz."

Yıldırım, sözlerini açılışı gerçekleştirilen tesislerin hayırlı olmasını dileyerek tamamladı.

Yıldırım'a helikopter maketi hediye edildi

Açılış törenine, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Sikorsky Aircraft Başkanı Dan Schultz, Alp Havacılık Onursal Başkanı Ülkü Alpata ve çok sayıda davetli katıldı.

Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata, Başbakan Yıldırım'a Sikorsky helikopter maketi hediye etti.

Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra fabrikayı gezerek, yetkililerden üretilen Sikorsky parçalarına ilişkin bilgi aldı.

(Bitti)

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title