Almatı: Kazakistan'da Kazak ve Türk İşçiler Arasındaki Kavga

Almatı: Kazakistan'da Kazak ve Türk İşçiler Arasındaki Kavga

Dün Öğle Saatlerinde Kazakistan'da, Atyrau'daki Tengiz Petrol Sahasında Enka Şantiyesinde Yemek Alma Sırasında Kazak İşçilerle Türk İşçiler Arasında Çıkan Sürtüşmede Ölen Olmadığı İfade Edildi.

Almatı: Kazakistan'da Kazak ve Türk İşçiler Arasındaki Kavga

Dün öğle saatlerinde Kazakistan'da, Atyrau'daki Tengiz petrol sahasında ENKA şantiyesinde yemek alma sırasında Kazak işçilerle Türk işçiler arasında çıkan sürtüşmede ölen olmadığı ifade edildi.

Türkiye'nin Kazakistan Büyükelçisi Taner Seben, olaylarda ölen olmadığını açıkladı. Seben, "Türkiye'ye intikal eden ölü olduğuna, ölümüz olduğuna dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Kazak işçilerin 400 kişilik grupla şantiyedeki bir takım Türk işçilerimize ve şirketin bürolarına saldırdıklarını üzüntüyle öğrendik. Yaralı sayımızın dün akşam itibariyle 140 civarında olduğunu öğrendik. Gerçi bunlardan 130'unun ilk tedavilerinden sonra taburcu edildiklerini sevinerek öğrendik. 7-8 yaralıdan orta hallice yaralı olduğunu bildiğimiz bir arkadaşımız bugün ameliyata alındı, sonucundan henüz haberimiz yok ama hayati bir tehlikesinin olmadığını biliyoruz. Olay üzerine gerek Dışişleri Bakanlığı gerek Atyrau Valiliği nezdinde girişimlerimizi sürdürdük. Şu anda tedbirlerin alındığını öğrenmiş bulunuyoruz" dedi.

Durumun gergin olmaya devam ettiğini ifade eden Büyükelçi, "İşçilerimizin endişeli bekleyişi devam etmekle birlikte herhangi bir güvenlik sorunu olmadığı konusunda bizlere teminat verildi. Bu akşamki uçakla da Atyrau'a büyükelçiliğimiz müsteşarını ve çalışma ve sosyal güvenlik müşavirini gönderiyorum. Kazak-Türk İşadamları Derneği Genel Sekreteri de heyetimizde yer alıyor. Yarın sabah helikopterle Tengiz petrol sahasına, kampımıza hareket edecekler, durumu yerinde görecekler. Tabii lüzum üzerine Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'ndan bir veya iki yetkili de aynı helikopterle Tengiz'e intikal edecek. Dün akşam Atyrau vali yardımcısı ve savcısının kampa intikal ettiğini öğrendik. Onlardan aldığım bilgide bu sabah aldığım bilgide durumun şu anda sakin olduğu doğrultusundadır" diye konuştu.