Almatı: Kazakistan'da Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

Almatı: Kazakistan'da Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

Kazakistan'ın Başkenti Almatı'da Türk Büyükelçiliği'nin Verdiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonuna Katılan Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Rahat Aliyev, Kazakistan Hükümeti Adına Cumhuriyet Bayramı'nı Kutladı. Aliyev, Tengiz Olaylarının 2 Ülke Arasındaki Kardeşlik İlişkilerini Bozmaması Gerektiğini Söyledi.

Almatı: Kazakistan'da Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

Kazakistan'ın başkenti Almatı'da Türk Büyükelçiliği'nin verdiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılan Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Rahat Aliyev, Kazakistan Hükümeti adına Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. Aliyev, Tengiz olaylarının 2 ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerini bozmaması gerektiğini söyledi.

Kazak Dışişleri Bakan Yardımcısı Aliyev, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda Tengiz olayları ile ilgili gazetecilere, "Bu konu hakkında yorum yapamam, ancak Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Kazakistan ve Türkiye ilişkilerine bağlı olarak meseleyi kontrol altında tutmaktadır. Türk vatandaşlarının güvenliğinin Kazakistan Cumhuriyeti'nin sorumluluğu altında olduğunu düşünüyorum. Bu konuyla ilgili sorular İçişleri Bakanlığı'na yöneltilmelidir. Benim düşünceme göre, yaşananlar hangi sebeple olursa olsun ülkelerimiz arasındaki kardeşlik ilişkilerini bozmamalıdır. Şu anda soruşturma devam ediyor. Her şey hukuk yolu ile çözülecektir" dedi. Konunun siyasi boyutu olmadığını savunan Aliyev, "Olayın, Kazak firmalarının yabancı firmaları bölgede istememeleri gibi bir siyasi boyutu olduğunu sanmıyorum. Eğer böyle bir şey varsa, konuyu incelemeye hazırız, Kazak Hükümeti her türlü yardımı yapacaktır" diye konuştu.