Almatı'da Düzenlenen Tekstil Fuarında Türk Şirketleri Boy Gösterdi

Kazakistan'ın Önceki Başkenti Almatı'da Düzenlenen Tekstil Fuarına Türk Şirketleri Yoğun İlgi Gösterdi.

Almatı'da Düzenlenen Tekstil Fuarında Türk Şirketleri  Boy Gösterdi

Kazakistan'ın önceki başkenti Almatı'da düzenlenen tekstil fuarına Türk şirketleri yoğun ilgi gösterdi.

Almatı'daki Ata Kent Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuara; İspanya, Türkiye, Rusya, Kazakistan, Litvanya, Fransa, Almanya, Kırgızistan ve Hong Kong'dan 100'e yakın firma katıldı. Fuarda Türkiye'den; Altınbaşak, Liva ve İpek Silver 'in aralarında bulunduğu 14 tekstil firması stand açtı.

Katılımcılar fuarın genel havasından krize rağmen memnun olduklarını belirtirken, ziyaretçiler yoğun ilgi gösteriyor.Central Asia Home Tekstil tarafından organize edilen fuar 4 gün boyunca ziyaretçilere açık olacak. Bu sene 6. kez gerçekleştirilen fuarda , ev tekstilinin yanı sıra takı firmaları ve küçük ev aletleri firmaları da yerini aldı.

Fuara katılan Altınbaşak Tekstil Kazakistan distribütörü Ali Yalçın, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Kazakistan'ın bölgenin en gelişmiş ülkesi olduğuna dikkat çekti. Yalçın, Türk ürünlerinin bu coğrafyada pazar payını arttırmak için bu tür fuarların büyük önem arz ettiğini söyledi. Yaşanan global krize rağmen fuarın hareketli geçtiğini ifade eden Yalçın, Altınbaşak olarak 4 yıldır Kazakistan'da faaliyet gösterdiklerini ve Kazak halkının Türk tekstil ürünlerine ilgi duyduğunu belirtti.

Ali Yalçın, Türk tekstilinin önceki yıllarda Çin tekstil ürünleri ile büyük bir rekabet içinde olduğunu ancak son yıllarda Kazak halkının kalite ve ürün çeşidi olarak Türk mallarını seçtiğini aktardı. Fuara 10 bin ziyaretçi bekleniyor.(CİHAN)