Almatı: Asya İşbirliği Ve Güvenlik Arttırıcı Önlemler Zirvesi Sona Erdi

Almatı: Asya İşbirliği Ve Güvenlik Arttırıcı Önlemler Zirvesi Sona Erdi

Kazakistan'ın başkenti Almatı'da 18 ülkeden devlet başkanları, başbakanlar ve dışişleri bakanlarının katıldığı Asya İşbirliği ve Güvenlik Arttırıcı Önlemler Zirvesi (CICA) sona erdi.

Almatı: Asya İşbirliği Ve Güvenlik Arttırıcı Önlemler Zirvesi Sona Erdi

Kazakistan'ın başkenti Almatı'da 18 ülkeden devlet başkanları, başbakanlar ve dışişleri bakanlarının katıldığı Asya İşbirliği ve Güvenlik Arttırıcı Önlemler Zirvesi (CICA) sona erdi.

Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün katıldığı zirvede, Güney Kore'nin de gözlemci ülke statüsünden çıkarak, asıl üyeler arasında yer alması ile birlikte 18'e ulaşan zirve üyesi ülkelerden devlet başkanları, başbakanlar ve dışişleri bakanları yer aldı. Zirveye Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev Bakan Gül'ün yanısıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet başkanı Hu Jintao, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Karimov, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Tacikistan Devlet Başkanı İmam Ali Rahmanov, Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, Güney Kore Dışişleri Bakanı, Moğolistan Başbakan Yardımcısı, Filistin Temsilcisi, Tayland Dışişleri Bakanı, Hindistan Petrol ve Gaz Bakanı, Malezya Dışişleri Bakanı, BM ve AGİT temsilcileri ile çok sayıda devlet adamı katıldı.

Zirve kapsamında konuşma yapan Bakan Gül, 14 yıl önce Nursultan Nazarbayev'in inisiyatifiyle başlayan bu oluşumun zamanla öneminin anlaşıldığını ve Nazarbayev'in ileri görüşlülüğünü bir kez daha kanıtladığını söyledi. Gül, henüz 2.'si yapılan zirveye Hu Jintao ve Vladimir Putin'in de katılmasının, zirvenin Asya kıtası ve dünya için ne derecede önemli olduğunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

CICA Daimi Sekreterliği'nin kurulduğu ve sekreterliğine Kazak diplomat Jandos Asanov'un seçildiği zirvede, sekreterliğin Almatı'da yer alması yönünde karara varıldı. Böylece CICA'nın Asya'da işbirliği, güvenlik ve istikrarın tesisi için önemli rol oynaması bekleniyor.

Zirve'nin ardından açıklamada bulunan Gül, "Nazarbayev'in Türkiye'ye olan sevgisini ve desteğini herkes biliyor. Türkiye'de daha fazla yatırım yapmak ve Türk iş adamlarına burada daha çok imkan vermek istiyorlar. Bütün bunlar Türk-Kazak ve bir taraftan da Azerbaycan arasındaki ilişkilerin başka bir seviyeye ulaştığını gösteriyor. Şüphesiz ki bu işbirliğine diğer Türk Cumhuriyetleri'nin de katılmasını arzu ediyoruz. Onların liderleri de burada. Gerek Kırgızistan gerek Özbekistan liderlerini de Bakü-Tiflis-Ceyhan'ın açılışına davet ettim. Ayrıca Kasım ayında Antalya'da yapılacak olan Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesi'ne de katılımlarını bekliyorum" dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ile görüşme imkanı bulduğunu da dile getiren Gül, son durum hakkında geniş bilgiler edindiğini ve meselenin diplomatik yollarla çözülmesine ilişkin olarak BM'nin daimi 5 üyesi ve Almanya'nın verdiği bir paketin değerlendirildiğini kaydetti. Diplomatik bir yol için herkesin uzlaşması ve

çalışması gerektiğini ifade eden Gül, konuya ilişkin fikir ve önerilerini de ilettiğini vurguladı.

Gül, zirveye katılan diğer ülkelerin temsilcileri ve yetkilileriyle de ikili görüşmelerde bulunduğunu ve bu görüşmelerin faydalı olduğuna inandığını söyledi.