Almatı: Almatı'da Uluslararası Güreş Sporları Festivali Başladı

Kazakistan'ın Almatı Şehrinde Son 3 Yıldır Yapılan Kazak Güreşi Şampiyonası ile Birlikte Bu Yıl İlk Defa Uluslararası Güreş Sporları Festivali Yapılıyor.

Almatı: Almatı'da Uluslararası Güreş Sporları Festivali Başladı

Kazakistan'ın Almatı şehrinde son 3 yıldır yapılan Kazak Güreşi Şampiyonası ile birlikte bu yıl ilk defa Uluslararası Güreş Sporları Festivali yapılıyor.

42 ülkeden 229 sporcunun katılımıyla bugün Almatı'daki Balvan Sholak Spor Salonu'nda başlayan festivalde Türkiye, 3 sporcu bir antrenör ve bir yöneticiyle temsil ediliyor. Festivalin ilk gününde, açılış töreninin ardından "Belbağlı Küres" karşılaşmaları yapıldı. Festivalin 2. gününde "Kazakşa Küres", 3. ve son gününde ise "Jiu Jitsu" karşılaşmaları yapılacak.

2000 yılında Sidney Olimpiyat Oyunları'nda serbest güreşte gümüş madalya kazanan Karaçay asıllı Kazak güreşçi İslam Bairamukov (35), yaptığı açıklamada, belbağlı güreş ile serbest güreş arasındaki çok fazla farkın bulunduğunu belirterek, "Serbest güreşte ayaktan tutabilirsiniz, ancak belbağlı güreşte sadece bele bağlı kuşaktan tutabilirsiniz. Günümüzde belbağlı güreş tüm dünyada yayılıyor. Kazakistan'da belbağlı güreş ve kazak güreşinden Dünya Şampiyonası yapılması mutluluk verici. Gençleri sağlıklı hayata teşvik etmek için Kazakistan'da bu güreş türlerini geliştirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Bairamukov, Türk güreşçilerle ilgili olarak da, "Mahmut Demir'i biliyorum. 1996'da Atlanta'da Dünya Şampiyonu oldu. Yakın dostum Hamza Yerlikaya'yı tanıyorum. Ayrıca, Ahmet Doğu ve serbest güreşten Sebahattin Öztürk'ü biliyorum" diye konuştu.

Kaynak: İHA