Almatı: Almatı'da Milli Kütüphane Bünyesinde Türk Merkezi Açıldı

Almatı: Almatı'da Milli Kütüphane Bünyesinde Türk Merkezi Açıldı

Almatı'da Kazakistan Milli Kütüphanesi Bünyesinde Türk Merkezi Açıldı. İleride Türk Halkları Kültür Merkezi'ne Dönüştürülmesi Planlanan Merkezin Açılışını, Türkiye'nin Almatı Büyükelçisi Taner Seben ve Kazakistan Milli Kütüphane Genel Müdürü Murat Avezov Tarafından Yaptı.

Almatı: Almatı'da Milli Kütüphane Bünyesinde Türk Merkezi Açıldı

Almatı'da Kazakistan Milli Kütüphanesi bünyesinde Türk Merkezi açıldı. İleride Türk Halkları Kültür Merkezi'ne dönüştürülmesi planlanan merkezin açılışını, Türkiye'nin Almatı Büyükelçisi Taner Seben ve Kazakistan Milli Kütüphane Genel Müdürü Murat Avezov tarafından yaptı.

Kazakistan'ın başkenti Almatı'da Türkiye'nin Almatı Büyükelçisi Seben ve Milli Kütüphane Genel Müdürü Avezov tarafından törenle açılan Türk Kültür Merkezi'nin açılışına çok sayıda aydın, diplomat ve Türk dostu katıldı. Merkezde şuan 3 bine yakın kitap bulunuyor. Daha önce de Milli Kütüphane'de pek çok Türkçe kitap bulunuyordu, fakat bu kitaplar yüz binlerce kitap arasında dağınık vaziyette idi. Milli Kütüphane Müdürü Avezov, İpek Yolu'nu canlandırmak istediklerini, bu nedenle Milli Kütüphane içerisinde İpek Yolu üzerinde yer alan ülkelerin kültür merkezlerini açtıklarını, Türk Kültür Merkezi'nin açılmasının ise ayrı bir önemi olduğunu, çünkü Türkler'le Kazaklar'ın aynı millet, aynı din ve aynı kültüre mensup olduklarını söyledi. İki halk arasında hususi yakınlık olduğunu, halkların sadece aynı kökten değil, aynı zamanda aynı kaderi paylaşan ülkeler olduğunu da belirten Avezov, bu merkez sayesinde iki ülke aydınlarının birbirini daha iyi tanıyacağını ve Kazak halkının Türk halkını daha derinden tanıma fırsatı elde edeceğini belirtti. Avezov, merkezin açılmasından büyük sevinç duyduğunu da sözlerine ekledi.

Büyükelçi Seben ise, "Kazakistan Milli Kütüphanesi'nde Türkiye Merkezi'nin açılmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Bu konudaki ihtiyaç, yaklaşık 1-2 yıl evvel kütüphanede Türkiye ile ilgili yayınların azlığına ilişkin şikayetlerin büyükelçiliğimize iletilmesi üzerine ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine Milli Kütüphane Genel Müdürü Sayın Avezov'un da yardımlarıyla burada özel bir bölüm açmayı kararlaştırdık. Ayrıca bu bölüm zaman içerisinde Türk ve Kazak şairleri, edebiyatçıları arasında birtakım etkinliklere de sahne olacaktır. Buna inanıyorum ve gerçekleşmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Ayrıca Avezov'un, Milli Kütüphane Genel Müdürü'nün bir görüşü var, o da zaman içerisinde bu bölümün genel Türk halkları bölümü haline, yani Türk Halkları Kütüphanesi bölümüne dönüştürülmesi. Bu çerçevede umarım 1-2 yıl içerisinde hemen arkamda bulunan bölümü de bu genel bünyeye katarak, burada Türk halkları veya Türkçe konuşan halklar kütüphanesi merkezi olarak hizmete açma imkanımız olur. Böylece Orta Asya'da kültür birliğimiz, dil birliğimiz olan ülkelerle daha yakın bir kültürel iletişimimiz olur diye düşünüyorum. Bu amaçla da burayı açmanın mutluluğunu yaşıyorum'' dedi.