Almanya Haberleri

Almanya haber, Almanya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Almanya - 22.09.2021
Avrupa borsaları yükselişle açıldı
Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,79 artışla 462,32 puan, Almanya'da DAX 30 endeksi ise yüzde 0,56 değer kazanarak 15.
Almanya - 22.09.2021
Asya borsaları Japonya hariç alıcılı seyretti
Asya borsalarında, Japonya hariç alış ağırlıklı bir seyir izlendi.
Almanya - 22.09.2021
Almanya'da rehine krizi
Almanya'nın Bavyera eyaletinde yer alan Greding kasabası yakınlarındaki A9 otoyolunda bir yabancı plakalı otobüste bir silahlı şahıs 3 kişiyi rehin almasıyla başlayan rehine krizi, polis ekiplerinin şahsı gözaltına alması ile son buldu.
Almanya - 22.09.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünya 5'ten büyüktür
Dünya üzerinde Kovid-19 aşı dağılımı adaletsizliğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü; "Aşı milliyetçiliğinin farklı yöntemlerle halen sürdürülüyor olması insanlık adına yüz kızartıcıdır. Özellikle bu salgının küresel bir felaketin üstesinden ancak uluslararası işbirliği ve dayanışmayla gelinebileceği açıktır. Tüm ülkeler bu salgından kurtulmadan herhangi bir ülkenin tek başına güvenle hayatını sürdürmesi mümkün değildir. Genel Kurul'da ortaya çıkacak iradenin bu hakikatin anlaşılması bakımından bir dönüm noktası olmasını temenni ediyoruz. Salgın döneminde küresel işbirliğinin önemi yanında tıp biliminin ulaştığı yüksek seviyeyi de görme imkanı bulduk. Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan ilk aşının Almanya'da yaşayan Türk kökenli iki bilim insanı tarafından geliştirilmesinden gurur duyduk.
Almanya - 21.09.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kuruluna hitap etti: (1)
"TURKOVAC'ı tüm insanlığın istifadesine sunacağız" Dünya genelindeki can kaybının yüksekliğinde, küresel sistemin artık çözüm yerine sorun çıkaran, sorunları derinleştiren, sorunları çözümsüzlüğe mahkum eden çarpık yapısının da payının bulunduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu: "Milyonlarca insanın hayatını kaybettiği, 10 milyonlarca insanın virüsün pençesinde kıvrandığı bir dönemde, aşı milliyetçiliğinin farklı yöntemlerle halen sürdürülüyor olması, insanlık adına yüz kızartıcıdır. Kovid-19 salgını gibi küresel bir felaketin üstesinden, ancak uluslararası iş birliği ve dayanışmayla gelinebileceği açıktır. Tüm ülkeler bu salgından kurtulmadan, herhangi bir ülkenin tek başına güvenle hayatını sürdürmesi mümkün değildir. Genel Kurul'da ortaya konacak iradenin, bu hakikatin anlaşılması bakımından bir dönüm noktası olmasını temenni ediyoruz. Salgın döneminde küresel iş birliğinin önemi yanında tıp biliminin ulaştığı yüksek seviyeyi de görme imkanı bulduk. Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan ilk aşının Almanya'da yaşayan Türk kökenli iki bilim insanı tarafından geliştirilmesinden gurur duyduk.
Almanya - 21.09.2021
Almanya'da maske cinayeti
Almanya'da geçtiğimiz cumartesi günü Rheinland-Pfalz eyaletinde bir kişi, benzin istasyonuna maskesiz girdiği için kendisini uyaran 20 yaşındaki kasiyeri başından vurarak öldürdü.
Almanya - 21.09.2021
Hobi olarak başladı, gelir kapısına dönüştürdü
Hobi olarak başladı, gelir kapısına dönüştürdü -Mardin'in ev ve eşya kültürünü yaşatmak için eşyaların minyatürlerini üretiyor MARDİN - Mardin'de tarihi ve kültürel ev eşyalarının minyatürlerini hobi olarak yapmaya başlayan Levent Erkar, hobisini gelir kaynağına dönüştürdü. Mardin'in Artuklu ilçesinde yaşayan 41 yaşındaki Levent Erkar 16 yıldır dekorasyon işiyle uğraşıyor. Erkar, boş zamanlarında Mardin'in ev ve eşya kültürünü yaşatmak için 1960-1970'li yıllarda kullanılan ev eşyalarının minyatürlerini üretiyor. Ürünlerini ceviz, çam ve kiraz ağaçlarından yapan Erkar, divan, aynalı dolap, sedir, kanepe, taht ve 20'yakın çeşidin üretimini yapıyor. Yakınları tarafından ürünleri beğenilip desteklenen Erkar tarihi çarşıda bulunan küçük dükkanında ürünlerini satışa sundu. Ürünler yerli halkın anılarını tazelerken, gelen turistlerin de ilgisini çekti. 16 yıldır dekorasyon işi yapan Levent Erkar, "Boş vakitlerimde kahvede, sağda, solda gezmeyi sevmem. Mardin'in eski tarihi dolapları, divanları ve tahtlarını, hem hobi niyetine hem de eski tarihi yaşatma amacıyla yapıyorum. Ürünlerimi ceviz, çam ve kiraz ağaçlarından yapıyorum. Satışlarımız çok şükür iyi. Dışarıdan gelen yabancı turistler, yerliler ve herkes beğeniyor ürünlerimi. Bu dolap 1950- 1960 yıllarında ninelerimizin eskiden kullandığı ceviz dolapların minyatür halidir. Yapım aşaması insanın eline kalıyor. Bu Allah vergisidir" dedi. "Benim için yapımı 1 saat sürüyor" Eski Mardin kültüründe klima, pervane olmadığı zaman Mardin halkının yüzde 90'ı dışarıda, damda yattığını bildiren Erkar, "Buna taht diyoruz. Bu tahtanın üstünde uyurlardı. Şu anda kafeteryalarda sedir niyetine kullanılan, müşterilerin oturduğu, çay kahvesini içtiği bir taht modelidir. Bir diğer ürün ise eski divan hem dolaplı hem yatak hem de oturacakları divandır. Bu divanın satış fiyatı 60 liradır. Bu tahtın satış fiyatı 30 liradır. uygun olduğu için fiyatlar insanları rahatsız etmiyor. Gümüşlüğümüz 50 liradır. Özellikle yabancı turist grubunun ilgisi çok. Yerli halkın da tatlı anılarını hatırlatıyor. Sevinip tebrik ediyorlar beni. Hem de teşekkür ediyorlar bana. Gelen müşteri Almanya'ya kadar akrabaları için 200 tane sipariş veriyor" diye konuştu.
Almanya - 21.09.2021
Almanya'yla varılan "soykırım anlaşması"nı reddeden Namibyalılar meclisi bastı
Namibya'da, Almanya ile varılan soykırım tazminatı anlaşmasına tepki gösteren siyasetçiler ve kabile liderleri protesto düzenleyerek, meclis binasını bastı.
Almanya - 21.09.2021
Son dakika haberi | Avrupa borsaları yükselişle kapandı
İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,12 artarak 6.980,98, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,43 değer kazanarak 15.
Almanya - 21.09.2021
Polonya ve Belarus sınırında göçmen krizi
"AB'ye karşı düşmanca bir planın uygulandığını gözlemliyoruz" Zaryn, "AB'ye karşı düşmanca bir planın uygulandığını gözlemliyoruz, özellikle Litvanya, Letonya ve Polonya'ya yönelik. Belarus'un, Rusya'nın onayıyla yürüttüğü operasyon, Orta Avrupa ülkelerini ve tüm Avrupa Birliği'ni istikrarsızlaştırmayı amaçlıyor. Göçmenler acımasızca Belarus'tan atılıyor. Büyük çoğunluğu Almanya sınırını geçeceklerine ikna olmuş şekilde hareket ediyorlar.
Almanya - 21.09.2021
ABD Başkanı Biden, BM Genel Kurulu'nda yönetiminin önceliklerini değerlendirdi (1) Açıklaması
Biden'dan İsrail ve Filistin için "iki devletli çözüm" vurgusu Nükleer silahlardan arınma konusuna da öncelik vereceklerini kaydeden Biden, "ABD, İran'ın nükleer silah sahibi olmasını önlemek için verdiği sözü tutacaktır. İran'ın nükleer anlaşma şartlarına dönmesini sağlamak için konuda P5+1 (Çin, Fransa, Rusya, İngiltere, ABD, Almanya) ülkeleri ile diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz.
Almanya - 21.09.2021
Robert Lewandowski, Altın Ayakkabı ödülüne kavuştu
Almanya 1. Futbol Ligi (Bundesliga) ekiplerinden Bayern Münih'te forma giyen Robert Lewandowski, Avrupa liglerinin en çok gol atan futbolcusuna verilen "Altın Ayakkabı" ödülünü düzenlenen törenle aldı.
Almanya - 21.09.2021
BioNTech bilim insanları Almanya'nın büyük bilim ödülünün sahibi oldu
Almanya'da tıp dünyasının önemli ödüllerinden kabul edilen "Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022 ödülü" yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını geliştiren Dr. Özlem Türeci, Prof. Dr.Uğur Şahin ve Prof. Dr. Katalin Kariko'ya verildi.
Almanya - 21.09.2021
Afgan dosyasının anahtar arabulucusu Katar'ın yeni imtihanı: Doha artan sorumluluklarının altından kalkabilecek mi?
Katar, 30 Ağustos Pazartesi günü Türkiye, Avrupa Birliği (AB), NATO ülkeleri, ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya ile birlikte Afganistan'ın geleceğinin tartışıldığı online toplantıya katılan ülke olarak dikkat çekti.
Almanya - 21.09.2021
16 yıllık Merkel iktidarı Almanya ve Avrupa siyasetini dönüştürdü
Şansölye seçildiği 2005 yılından beri iktidarda olan, uzun başbakanlık döneminin ardından 26 Eylül 2021'de yapılacak Federal Parlamento seçimlerine katılmama kararı alan Angela Merkel aktif siyasi hayatını sonlandırmaya hazırlanıyor.
Almanya - 21.09.2021
Encazip.com Avrupa'da tüketici elektrik fiyatlarında ciddi artış yaşandığını bildirdi
Eylül ayının başından beri piyasa elektrik tedarik maliyetleri Almanya'da yüzde 36, Fransa'da yüzde 48, İspanya'da yüzde 35 arttı.
title