Almanya Haberleri

Almanya haber, Almanya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Almanya - 16.09.2021
Genç kürekçiler Sakarya'da kampa girdi
Gençler Avrupa Kürek Şampiyonası, 9-10 Ekim tarihlerinde Almanya'nın Münih kentinde gerçekleştirilecek.
Almanya - 16.09.2021
Beşiktaş'ta Antalyaspor maçının hazırlıkları başladı
Kulüpten yapılan açıklamaya göre UEFA Şampiyonlar Ligi C Grubu'nda dün Almanya'nın Borussia Dortmund takımını konuk eden siyah-beyazlılar, Süper Lig'de hafta sonu mücadelesi öncesi ara vermedi.
Almanya - 16.09.2021
Züccaciye sektörü bu yıl 6 milyar dolar ihracat hedefliyor
Züccaciyenin, en çok dış ticaret fazlası veren sektörler arasında 5. sırada yer aldığını kaydeden Öksüz, şu değerlendirmelerde bulundu: "Geçen yıl 3,5 milyar dolar dış ticaret fazlası veren sektörümüz, 2021'in 7 ayında 2,63 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Bu rakam 2021'de 4,5 milyar dolar dış ticaret fazlası vereceğimiz anlamına geliyor. Dünyada züccaciye ithalatı yapan ülkelere baktığımızda ilk 7 sırada ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Japonya, Hollanda ve Kanada geliyor.
Almanya - 16.09.2021
Almanya'da demir yolu şirketiyle makinistler, siyasilerin müdahalesiyle anlaştı
Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ile Alman Makinistler Sendikası (GDL) arasında, makinistlerin bir ay içinde üçüncü kez greve gitmesinin ardından toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde siyasilerin araya girmesiyle anlaşma sağlandı.
Almanya - 16.09.2021
ALMAN GAZETECİ VE ÇEVİRMEN MEŞALE TOLU'NUN BERAATİ İSTENDİ
İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Ceren Çoban katıldı. Sanıkları avukatları temsil etti. Duruşmayı Almanya Başkonsolosluğu'ndan temsilciler de izledi.
Almanya - 16.09.2021
Türk karikatürüne unutulmaz eserler miras bırakan Talat Güreli, çizerlik hayatını anlattı Açıklaması
Suat Yalaz'ın yazıp, çizdiği haftalık tarihi çizgi roman dergisi "Karaoğlan"ı henüz 13, 14 yaşlarındayken takip etmeye başladığını belirten Güreli, şunları kaydetti: "Karaoğlan büyük bir olay oldu ve bütün Türk okuyucusu Karaoğlan'la özdeşleşti. Biz de Karaoğlan'ın yazar, çizeri olan Suat Yalaz abimizin yanına gittik. Haddimiz olmayarak onu kutladık, ufak bir okur olarak. Bizi çok iyi karşıladı. İlgili olduğumuzu görünce de işin tekniklerini anlattı. Bu bana yetti. Onun gösterdiği ışık sayesinde ben de çalışmalarımı sürdürdüm." Talat Güreli, çizimlerin antrenman istediğine dikkati çekerek, "20 yaşından sonra çizgim olgunlaşınca Babıali'ye girdim. Orada çizgi roman yapmaya başladım. Almanya'daki Bastei Yayınevi için 3 sene çalıştım.
Almanya - 16.09.2021
Bayern Münih Leon Goretzka'nın sözleşmesini 2026'ya kadar uzattı
Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) takımlarından Bayern Münih, Alman milli futbolcu Leon Geretzka'nın sözleşmesinin 2026'ya kadar uzatıldığını duyurdu.
Almanya - 16.09.2021
AB'nin stratejik öngörüsünde Türkiye vazgeçilmez partner
AB'ye göre küresel siyasette temel eğilimler Stratejik Öngörü Raporunun ikincisi "AB'nin Kapasitesi ve Harekete Geçme Özgürlüğü" (The EU's Capacity and Freedom to Act) başlığıyla 8 Eylül 2021 tarihinde AB Komisyonunun Kurumlararası İlişkiler ve Öngörüden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic tarafından ilan edildi. İkinci rapor, Birliğin gelecekteki küresel trendlere ve sorunlara karşı kendisini nasıl yapılandırması gerektiğine ilişkin sorulara cevaplar arıyor. Bu çerçevedeki öngörülerden biri ilk raporla çakışıyor; küresel gücün doğuya ve güneye kaymaya devam ettiği belirtiliyor. Raporda, uluslararası siyasette dört temel küresel trend tanımlanıyor: İklim değişikliği ve diğer çevresel meydan okumalar, dijital hiperbağlantılılık ve teknolojik dönüşümler, demokratik yönetim modelleri ve değerler üzerindeki baskı, küresel düzen ve demografik değişim. Dünya nüfusunun 2030 yılında 8,5 milyar, 2050'de ise 9,7 milyara çıkmasının tahmin edildiği rapora göre AB nüfusu ise 420 milyon civarına düşecek. ABD ve Çin arasındaki küresel rekabetin artmasına ve çok kutupluluğa yapılan vurguların yanı sıra AB'nin açık stratejik özerkliğini güçlendirmek ve 2050'ye doğru küresel liderliğini pekiştirmek adına AB liderliğinin sınanacağı on başlıkta eylem alanları da 2021 Stratejik Öngörü Raporu'nda şöyle sıralanıyor: Sürdürülebilir ve dayanıklı sağlık & gıda sistemlerinin sağlanmasıKarbondan arındırılmış ve uygun maliyetli enerji güvenliğiVeri yönetiminde, yapay zeka ve üstün teknolojilerde kapasite güçlendirilmesiKritik hammaddelerin arz güvenliği ve çeşitlendirilmesiStandart oluşturulmada ilk harekete geçen küresel güç olmaDayanıklı ve gelecekte de işlevsel ekonomik ve finansal sistemler oluşturmakAB hedeflerini karşılayan beceri ve yeteneklerin geliştirilmesi ve korunmasıGüvenlik ve savunma kapasitelerinin güçlendirilmesi ve uzaya erişimHerkes için barış, güvenlik ve refahın teşvik edilmesinde küresel ortaklarla çalışmakKamu kurumlarının ve yönetimlerinin dayanıklılığını artırmakRaporda görüleceği üzere AB, kendini geleceğe hazırlama adına hayli kapsamlı hususları ele alırken bu alanlara ilişkin öngörüler üreterek ortak hedeflerini belirtiyor. Bu çerçevede AB'ye hammadde sağlayan ülkeler arasında yer alan, ayrıca göçle ilgili hususlarda stratejik bir coğrafyada bulunan Türkiye, raporda ele alınan konular açısından özel bir önem arz ediyor. Bir önceki raporda adı geçmeyen, Birliğe tam üye olmaya aday ülke statüsündeki Türkiye'ye 2021 raporunda üç yerde atıf yapılıyor: İlk olarak, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika ve Rusya ile birlikte Türkiye de "yükselen güçler" (Emerging 7; E-7) arasında sayılıyor. 1975'te dünya ekonomisinin yüzde 60'ını oluşturan G-7 ülkeleri (Kanada, Fransa, ABD, Almanya, İtalya, İngiltere, Japonya) bugün artık yüzde 40'ını teşkil ediyor.
Almanya - 16.09.2021
AB'de otomobil satışları ağustosta düştü
AB ülkeleri arasında otomobil satışları ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre İspanya'da yüzde 28,9, İtalya'da yüzde 27,3, Almanya'da yüzde 23 ve Fransa'da yüzde 15 geriledi.
Almanya - 16.09.2021
Avrupa borsaları yükselişle açıldı
Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,62 artışla 467 puan, Almanya'da DAX 30 endeksi ise yüzde 0,67 değer kazanarak 15.
Almanya - 16.09.2021
Küresel piyasalar Christine Lagarde'ın açıklamalarına odaklandı
Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,68, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,25, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,04 ve İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 1,65 değer kaybetti.
Almanya - 16.09.2021
GÜNDEM / 16 Eylül 2021
(Ankara/09.30) 3- Dünya genelinde Kovid-19'a ilişkin gelişmeler takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü) SPOR 1- UEFA Avrupa Ligi E Grubu'nda Galatasaray, İtalya'nın Lazio takımını konuk edecek, D Grubu'nda Fenerbahçe deplasmanda Almanya'nın Eintracht Frankfurt takımıyla karşı karşıya gelecek.
Almanya - 16.09.2021
Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı Dünya Gazetesine Mülakat Verdi
AB, Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterlerinden uzaklaştığı iddiasında. İlave fasılların açılması ve kapanması için, AB, Kopenhag siyasi kriterleri konusunda şüphe olmaması ve açılış ve kapanış kriterlerinin yerine getirilmesi gerekir diyor. İkinci alan Gümrük Birliği'nin güncellenmesi (GBG). 18 Mart Mutabakatı, "Güncelleme müzakerelerine en kısa zamanda başlansın" diyor. Bu karar Mart 2016'da veriliyor. Sonra Aralık 2016'da Avrupa Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi'nden yetki istedi. Türkiye ile GBG müzakerelerine başlamak için. O zaman Almanya ve Hollanda ile yaşanan siyasi gerginlik, sonrasında da Yunanistan ve GKRY ile Doğu Akdeniz ve Ege gerginliği nedeniyle Komisyon'a bu yetkiyi üye ülkelerin bakanları hala vermedi.
Almanya - 16.09.2021
Tunus'ta anayasaya darbeye karşı protesto çağrıları yapılıyor
Açıklamada, Almanya'da yaşayan Tunusluların da cumartesi günü Berlin ve Bonn kentlerinde aynı eylemlerde bulunacakları duyuruldu.
Almanya - 16.09.2021
15 Eylül 2021 Haberleri
15 Eylül 2021 Manşet Haberleri.
Almanya - 16.09.2021
Yaş meyve sebze ihracatında Yunanistan rekoru
"Yunanistan pazarında ihracatımızı yüzde bin 724 oranında artırdık" Yaş meyve sebze sektörünün en önemli gündeminin pazar çeşitliliği olduğunu dile getiren Başkan Sin, bu yöndeki çabaların ağustos ayı raporlarına yansıdığını vurguladı. Türkiye'nin ağustos ayı yaş meyve ve sebze ihracatını ülkelere göre değerlendiren Başkan Sin, şunları söyledi: "En fazla ihracat yaptığımız ülkelerin başında bu ayda da Rusya liderliğini devam ettirdi. Rusya pazarında yüzde 5 artışla 41,5 milyon dolarlık ihracat değerine ulaştık. Yüzde 24 artış ve 20 milyon dolar değer ile Almanya ikinci, yüzde 162 artış ve 10,1 milyon dolar değer ile Suriye üçüncü sırada yer aldı.
Almanya - 16.09.2021
Oliver Glasner: "Bu maça çok iyi hazırlandık"
Trapp: "Mesut'un Dünya şampiyonluğunda büyük payı var" Kaleci Kevin Trapp da, takımın motivasyonun yüksek olduğunu belirterek, bu ligde iyi takımlarla rekabet edeceklerini söyledi. Trapp, Mesut Özil'i milli takımdan tanıdığını ve çok sakin bir kişiliğe sahip olduğunu, ancak o dönemden sonra temasta olmadığını anlatan Trapp, "Kendini Fenerbahçe'de iyi hissettiğini varsayıyorum. Bu adımı attı. Bunun için sebepleri olmuştur kesinlikle. O bir futbol yıldızı. Almanya'da da ve oynadığı takımlarda çok iyi performans sergiledi.
Almanya - 16.09.2021
Sanayi sektöründe tasarım ve imalat alanlarında kalifiye elemanlar yetişecek
Projenin koordinatörü Mehmet Çiçek, "Projemiz yaklaşık 3 yıl sürdü. Şu anda projemiz tamamlanmış durumda. Bu projede İspanya, Almanya gibi ülkelerden ortaklarımız bulunuyor.
Almanya - 16.09.2021
Fenerbahçe'nin Eintracht Frankfurt maçı kadrosu belli oldu
Sarı-lacivertlilerin Almanya'ya götürdüğü futbolcular belli oldu.
Almanya - 16.09.2021
Şampiyonlar Ligi'nde toplu sonuçlar
UEFA Şampiyonlar Ligi'nde bu akşam 8 karşılaşma oynandı.
Almanya - 15.09.2021
GÜNDEM ÖZETİ / 16 Eylül 2021
SPOR 1- UEFA Avrupa Ligi E Grubu'nda Galatasaray, İtalya'nın Lazio takımını konuk edecek; D Grubu'nda Fenerbahçe deplasmanda Almanya'nın Eintracht Frankfurt takımıyla karşı karşıya gelecek.
Almanya - 15.09.2021
Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı Dünya Gazetesine Mülakat Verdi
AB, Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterlerinden uzaklaştığı iddiasında. İlave fasılların açılması ve kapanması için, AB, Kopenhag siyasi kriterleri konusunda şüphe olmaması ve açılış ve kapanış kriterlerinin yerine getirilmesi gerekir diyor. İkinci alan Gümrük Birliği'nin güncellenmesi (GBG). 18 Mart Mutabakatı, "Güncelleme müzakerelerine en kısa zamanda başlansın" diyor. Bu karar Mart 2016'da veriliyor. Sonra Aralık 2016'da Avrupa Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi'nden yetki istedi. Türkiye ile GBG müzakerelerine başlamak için. O zaman Almanya ve Hollanda ile yaşanan siyasi gerginlik, sonrasında da Yunanistan ve GKRY ile Doğu Akdeniz ve Ege gerginliği nedeniyle Komisyon'a bu yetkiyi üye ülkelerin bakanları hala vermedi.
Almanya - 15.09.2021
Beşiktaş-Borussia Dortmund maçının ardından
UEFA Şampiyonlar Ligi C Grubu ilk hafta maçında Almanya ekibi Borussia Dortmund'a 2-1 mağlup olan Beşiktaş'ın teknik direktörü Sergen Yalçın, yenilmelerine rağmen sergiledikleri performanstan memnun olduklarını söyledi.
title