Almanya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Heyeti TBMM'de
Haberler » Politika » Almanya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Heyeti TBMM'de - Haberler

Almanya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Heyeti TBMM'de

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, "Bazı AB ülkelerinde olduğu gibi Almanya'da da aşırı güçlenen sağ kesim var. Biz hiç bir AB ülkesinde, aşırı sağın iktidara gelmesini arzu etmeyiz.

Almanya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Heyeti TBMM'de

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı , "Bazı AB ülkelerinde olduğu gibi 'da da aşırı güçlenen sağ kesim var. Biz hiç bir AB ülkesinde, aşırı sağın iktidara gelmesini arzu etmeyiz." dedi.


Gülpınar, Alman Federal Meclisi Almanya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Michelle Müntefering başkanlığındaki heyet ile görüştü.


Gülpınar, görüşmede, Türkiye'nin AB üyelik sürecini anımsatarak, Türkiye'ye vize muafiyeti konusunda tıkanıklık olduğunu ve bunun henüz aşılamadığını belirtti.


Türkiye-Almanya ilişkilerine değinen Gülpınar, "Son zamanlarda iki ülke ilişkilerinde yaşanan inişli-çıkışlı süreç, bizi de çok ciddi anlamda rahatsız ediyor, bu durum bizi mutlu etmiyor." dedi.


Mehmet Kasım Gülpınar, Türkiye'nin, AB'de en yakın ilişkide olduğu ülkenin Almanya olduğunu vurgulayarak, "Bu kadar yakın ilişkileri olan iki ülkenin, birbirini çok daha iyi anlaması ve bu süreci yönetmesi gerekir." diye konuştu.


AB ülkelerinde son dönemde artış gösteren, aşırı sağ partilerin yükselmesi tehlikesine dikkat çeken Gülpınar, "Bazı AB ülkelerinde olduğu gibi Almanya'da da aşırı güçlenen sağ kesim var. Ancak bunu mülteci krizi ile aynı paralelde değerlendirilmek gerekiyor. Biz hiç bir AB ülkesinde, aşırı sağın iktidara gelmesini arzu etmeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler