Almanya'nın Hessen eyaleti seçimlerinde adaylarının oy oranları eşitlendi

Almanya'nın Hessen eyaleti seçimlerinde adaylarının oy oranları eşitlendi

Almanya'nın Hessen eyaletinde bu Pazar yapılacak eyalet parlamentosu seçimleri öncesi yapılan son anket, Hıristiyan Demokrat (CDU) aday Roland Koch ve Sosyal Demokrat (SPD) aday Andera Ypsilanti arasındaki oy farkının kapandığını ortaya koydu.

Almanya'nın Hessen eyaleti seçimlerinde adaylarının oy oranları eşitlendi

Almanya'nın Hessen eyaletinde bu Pazar yapılacak eyalet parlamentosu seçimleri öncesi yapılan son anket, Hıristiyan Demokrat (CDU) aday Roland Koch ve Sosyal Demokrat (SPD) aday Andera Ypsilanti arasındaki oy farkının kapandığını ortaya koydu. Kamuoyu araştırma şirketi Forsa tarafından Frankfurter Rundschau gazetesi için yapılan araştırmada geçen hafta bir puan önde görünen Koch'un oy kaybetmeye devam ederek Ypsilanti ile aynı oy oranına sahip oldu.

2003 yılında yapılan seçimlerde yüzde 48,8 oy alan eyaletin şimdiki CDU'lu Başbakanı Roland Koch, geçtiğimiz haftalarda suç işleyen göçmen gençlere yönelik sert açıklamalarıyla ülke gündemini kilitlemiş ve ardından oy kaybetmeye başlamıştı. SPD'nin aynı seçimlerde yüzde 29'larda seyreden oy oranı ise, kadın aday Ypsilanti'nin popülaritesinin artmasıyla birlikte yüzde 38'e kadar çıktı. Geçen hafta yapılan anketler Koch'un yüzde 38, Ypsilanti'nin ise yüzde 37 oy oranına sahip olduğunu göstermişti.

Öte yandan Alman seçmenin yüzde 30'dan fazla bir kısmının hala kime oy vereceğine karar vermediğini de gösterdi. Zira, geçen hafta yüzde 43 olan kararsızların oranı bu hafta yüzde 31'e gerilemesine rağmen yine de büyük bir yekün teşkil ediyor. Seçimin kaderini ise kararsızlar belirleyecek gibi görünüyor. Bu son yoklama, aynı zamanda CDU'lu ve SPD'li başbakan adaylarının her ikisi için de diğer bir partiyle koalisyon kurma ihtimallerini de zayıflattı. Zira CDU'nun müstakbel koalisyon ortağı olarak baktığı Hür Demokrat Parti (FDP) ile koalisyon kuramayacağı görülerken, SPD'nin aynı gözle baktığı Yeşiller için de koalisyon kurma ihtimali düşüyor. Ancak, seçimin kaderini ise Sol Parti'nin yüzde beşlik seçim barajını aşıp aşamayacağı tayin edecek. Eğer bu parti barajı aşarsa SPD-Yeşiller-Sol Parti koalisyon ihtimali artacak. Fakat aşamaz ise, iki büyük parti için de birbirinden bağımsız olarak koalisyon kurma ihtimali düşecek.