Almanya İş Gücü Anlaşması'nın 45. Yılı Kutlaması

Almanya İş Gücü Anlaşması'nın 45. Yılı Kutlaması

Federal Almanya Çalışma Bakanı Franz Müntefering, 45 Yıllık İşgücü Göçüne İyi Niyetle Yaklaşılması Gerektiğini Söyledi.

Almanya İş Gücü Anlaşması'nın 45. Yılı Kutlaması

Federal Almanya Çalışma Bakanı Franz Müntefering, 45 yıllık işgücü göçüne iyi niyetle yaklaşılması gerektiğini söyledi.

Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin (TAM), Almanya'ya işgücü anlaşmasının 45. yılı kutlamasında konuşan Federal Almanya Çalışma Bakanı Müntefering, "1961 yılında Türkiye Almanya Arası İşgücü Anlaşması imzalandı ve ülkemize Türkiye'den bu amaçla gelen Türk kadın ve erkekleri onurlandırdık. 45 yıllık işgücü göçünün iyi niyetle değerlendirilmesinden yanayım. Ancak Türk çocuklarının iyi derecede Almanca öğrenmelerinin, daha iyi bir gelecek için şart olduğuna da inanıyorum. Alman ekonomisine 7.5 milyar dolar katkı sağlayan ve 33 bin kişiye istihdam sağlayan Türk işverenlerini de alkışlıyorum. Alman nüfusu ne yazık ki geriliyor. Bu kabullenmemiz gereken acı bir gerçek. Bu durumda Almanya yabancı kalifiye elemana, genç kadın ve erkeklere ihtiyaç duyacaktır. Bu durum gelecekte daha da artarak devam edecektir" dedi. Almanya'daki yabancı düşmanlığı konusuna da değinen Müntefering, "Almanya'da yabancı düşmanlığı da var ama ben onlardan birisi değilim ve onlara karşıyım" diye konuştu.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik ise, Almanya'da sayıları 3 milyonu bulan, ülkenin her yanında varlık gösteren Türklerin Almanya'ya vatan gözüyle baktıklarını söyledi. İrtemçelik, "Başlangıçta fevkalade mütevazı sosyo kültüre sahip olan Almanya'daki Türk insan varlığının, bugün 3 milyonu aşması, birçok temsilcisinin Almanya'nın sosyal yaşamında ön sıralarda varlık göstermesi ve bu güzel ülkeye vatan gözüyle bakan önemli bir katman niteliğini kazanmış olmaları önemlidir" şeklinde konuştu. İrtemçelik, bu gelişimin gerçek anlamda kalıcı bir hal alması için bazı önkoşulların gerekli olduğunun da altını çizdi.

TAM Direktörü Faruk Şen ise, 45 yılın bilançosunu çıkardı ve Türk işçilerinin Almanya'ya olan ekonomik katkılarına değindi. Şen, Türkler arası işsizliğin yüzde 38'lik bir oranla endişe edici bir boyutu yakaladığına dikkat çekti. Şen, "Şimdi baktığımız zaman, bizim Almanya'daki uyumumuz yarı dolu bir bardak gibidir. Almanya'daki Türklerin durumunun çok kritik olduğunu da görüyoruz. Türklerin yüzde 35'i fakirlik sınırının altında yaşıyor. Umut ederim ki Alman hükümeti buradaki Türklerin daha iyi bir yaşam standardı yakalaması için çaba gösterir" diye konuştu.

(SE-OYK-OYK-RO-D)