Almanya İçişleri Bakanı Schaeuble'den Açıklama

Almanya İçişleri Bakanı Schaeuble'den Açıklama

Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, Müslümanlar'a Alman Toplumun Bir Parçası Oldukları Sinyalinin Verilmesi Gerektiğini Söyledi.

Almanya İçişleri Bakanı Schaeuble'den Açıklama

Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, Müslümanlar'a Alman toplumun bir parçası oldukları sinyalinin verilmesi gerektiğini söyledi.

Schaeuble, başkent Berlin'deki bir konferansta yaptığı konuşmada, dinci akımların oluşmasını engellemede İslam konferansının büyük rol oynadığını aktardı. Schaeuble, "Almanya'da farklılıklar ve çeşitliliklere sahip Müslümanlar yaşıyor. Biz Almanya olarak onları farklılıklarıyla, aynı kalıba sokmadan Alman toplumuna uyumlu hale getirmek istiyoruz. Bu uzun ve zorlu bir yol. Ancak bunu aşacağımıza inanıyorum. En önemlisi Almanya'da paralel toplumların oluşmasında ve radikal dinci akımları engellemede etkin

bir rol oynayabilmek. İslam konfaransı bu alanda önem ifade ediyor. Biz ayrıca bu konferansla hem Alman toplumuna hem de Müslümanlar'a özgür ve farklı düşüncenin, yine özgür ve demokratik sistemde kabul görebileceğini de yansıtmaya çaba sarfediyoruz" dedi.

Bakan Schaeuble'a Almanya'da Müslümanlar'ı temsil eden bir kuruluşun olmaması da soruldu. Schaeuble, bu konuda farklı düşünmediğini ancak böylesi bir kuruluşun tüm Müslümanlar'ın benimseyeceği bir kuruluş olması gerektiğini aktardı. Bakan, birkaç ay önce kurulan Almanya Müslümanları Merkez Koordinasyon Konseyi'nin (AMMK) oluşumundan memnuniyet duyduğunun da altını çizdi.

Bakan Schaeuble'nin basın toplantısının büyük bir bölümüne damgasını vuran AMMK; Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, İslam Kültür Merkezleri Birliği ve Almanya İslam Konseyi'nden oluşuyor.

(SE-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA