Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Afganistan'da

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Afganistan'da

Afganistan'a Gelen Almanya Dışişleri Bakanı Frang Walter Steinmeier, Afganistan ve Pakistan'ı, Aralarındaki Sorunları Çözmek İçin G8 Zirvesine Davet Etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Afganistan'da

Afganistan'a gelen Almanya Dışişleri Bakanı Frang Walter Steinmeier, Afganistan ve Pakistan'ı, aralarındaki sorunları çözmek için G8 zirvesine davet etti.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Afganistan Dışişleri Bakanı Dr. Rengin Dodfara Sıpanta ile biraraya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, 3 gün önce Kunduz kentindeki saldırıda hayatını kaybeden Alman askerleri andı. Meslektaşı Sıpanta ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Steinmeier, Afganistan ve Pakistan devlet başkanlarını aralarındaki sorunları çözmek amacıyla 30 Mayıs'ta Almanya'da yapılacak G-8 zirvesinde davet etti. Steinmeier, "Başta Kunduz kentinde meydana

gelen patlamada 3 askerimizi kaybetmenin acısı içinde olduğumu belirtmek isterim. Afganistan'ın kalkınmasını istiyoruz ve bunun için de ne gerekiyorsa yapacağız. Bazı olumsuzluklar olsa bile özellikle ziraatta olmak üzere Afganistan'da önemli ilerlemeler var" dedi. Almanya olarak Afgan polislerine eğitim vereceklerine ve Pakistan ile Afganistan arasındaki sorunlara değinen Steinmeier, "Afganistan ve Pakistan devlet başkanlarını, aralarındaki sorunları çözmek için 30 Mayıs'ta yapılacak olan G-8 zirvesine

davet ediyorum" diye konuştu.

Kunduz kentinde yapılan bombalı saldırıda Alman askerlerin hayatını kaybetmesinden büyük bir üzüntü duyduğunu ifade eden Afganistan Dışişleri Bakanı Sıpanta ise, "Almanya bize çok yardım ediyor, dostumuz Almanları çok seviyoruz" dedi. Bir basın mensubunun "Anayasa tarafından görevden alınmanız konusunda ne düşünüyorsunuz?" sorusuna, "Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı'ndan çıkacak kararı kabul ediyorum. Bana ne görev verilirse onu yerine getireceğim" karşılığını verdi.

(CG-RT-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA