Almanya Demokrasiden Yana Mıdır, Terörden Yana Mıdır"

Almanya Demokrasiden Yana Mıdır, Terörden Yana Mıdır"

03.03.2017 10:45 | Son Güncelleme: 03.03.2017 10:45
Almanya Demokrasiden Yana Mıdır, Terörden Yana Mıdır

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Almanya'da katılacağı etkinliğe izin verilmemesine ilişkin, "Bu uygulama ne ifade özgürlüğüyle bağdaşır ne de demokratik hak ve hürriyetlerle bağdaşır. Bu son derece çirkin, son derece ayıp.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Almanya'da katılacağı etkinliğe izin verilmemesine ilişkin, "Bu uygulama ne ifade özgürlüğüyle bağdaşır ne de demokratik hak ve hürriyetlerle bağdaşır. Bu son derece çirkin, son derece ayıp. Hele hele Avrupa'nın göbeğinde Avrupa Birliğinin en önemli ülkelerinden birisi olan Almanya'da bunun gerçekleşmiş olması bizi ziyadesiyle üzmüştür." dedi.

Aksaray'a gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Vali Aykut Pekmez'i makamında ziyaret etti. Elvan, ziyarette yaptığı açıklamada, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere Bakanlar Kurulunun ülkenin gelişmesi, kalkınması, büyümesi için çalıştığını söyledi.

Erdoğan'ın, 2002'den beri ülkenin geleceği ve kalıcı istikrara kavuşması için adeta canını dişine taktığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanımız demokrasinin daha da güçlenmesi, temel hak ve hürriyetlerin daha da üst noktalara çekilmesi noktasında, ekonomik açıdan baktığımızda ülkemizin dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmesi hedefi doğrultusunda yoğun bir çaba sarf ettiğini görüyoruz. Bu doğrultuda çok kararlı adımlar attığını görüyoruz. Allah ondan razı olsun. Bu kararlı adımlarımızı sürdüreceğiz. 16 Nisan referandumu da bu çerçevede ele alınmalı diye düşünüyorum. Referandum neticesinde inşallah milletimiz 'Evet' diyerek demokrasimizi daha da güçlendirecek. Meclisimiz daha güçlü bir konuma gelecek. Yürütme yapımız ise daha dinamik, canlı, daha hızlı bir yapıya kavuşacak. Bu noktada milletimizin güçlü destek vereceğine inanıyorum."

"Son derece çirkin, son derece ayıp"

Elvan, ziyarette gazetecilerin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Almanya'da katılacağı etkinliğe izin verilmemesine ilişkin bir sorusu üzerine Almanya'nın bu toplantıyı engelleyerek skandal bir uygulamaya imza attığını bildirdi.

Almanya'nın hep 'ileri demokrasi sahibiyiz' ifadelerini kullandığını, demokrasisinin son derece iyi işlediğini iddia ettiğini anlatan Elvan, şöyle konuştu:

"Bu uygulama ne ifade özgürlüğüyle bağdaşır ne de demokratik hak ve hürriyetlerle bağdaşır. Bu son derece çirkin, son derece ayıp. Hele hele Avrupa'nın göbeğinde Avrupa Birliğinin en önemli ülkelerinden birisi olan Almanya'da bunun gerçekleşmiş olması bizi ziyadesiyle üzmüştür. Bu Almanya'nın ifade özgürlüğünü içine sindiremediğinin apaçık bir göstergesidir diye düşünüyorum. Almanya, Türkiye'nin demokratik kurumlarının önemli yöneticilerinden biri olan bakanlarımıza bu kapıyı kapatmakla çok büyük bir hata yapmıştır ama bunun yanında Almanya, terör örgütlerine kapısını sonuna kadar açmıştır. Bugün PKK terör örgütü Almanya'da cirit atmaktadır. PKK terör örgütünün lideleri alman televizyonlarında boy boy gösterilmekte ve onların beyanatlarına yer verilmektedir. Almanya demokrasiden yana mıdır, terörden yana mıdır? Bunu açıklıkla ifade etmelidir."

"Kendilerine mutlaka çeki düzen vermeleri gerektiğini düşünüyorum"

Elvan, Almanya'nın büyük bir testin aşamasında olduğunu dile getirerek, "Türkiye DEAŞ ile PKK ile FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadele ederken Almanya'nın, Türkiye'de darbe yapmaya çalışan FETÖ'ye kapısını açması, çoluğu çocuğu, daha kundaktaki bebeği öldüren PKK'ya kucak açması son derece manidardır. Bu noktada kendilerine mutlaka çeki düzen vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Almanya'nın bu tutumunu şiddetle kınıyorum. Demokrasiden yana tavır takınmalarını beklediğimizi ifade etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Ziyarette, AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, AK Parti Aksaray Milletvekilleri Cengiz Aydoğdu, Mustafa Serdengeçti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de hazır bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Almanya Demokrasiden Yana Mıdır, Terörden Yana Mıdır" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 15:27:11. #1.15#
title