Almanya'dan Çocukların Mahremiyetine Destek! Akıllı Saatler Yasaklanıyor

Almanya oldukça hassas bir karara imza atarak, çocukların mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle, ortam sesini de dinleyebilen, çocuklara yönelik akıllı saatlerin satışını yasakladı.

Teknolojik gelişmeler ve kişisel gizlilik arasındaki sınırlar söz konusu olduğunda Almanya, genellikle diğer ülkelerin çoğundan daha katı bir anlayışa sahip. Ülke daha önce vatandaşlarına Google'daki sokak görünümünden çıkma seçeneğini sunmuştu. Şimdi ise telekom düzenleyicisi Federal Network Agency, çocuklar için akıllı saat satışlarına odaklanmış durumda.

MAHREMİYETE AYKIRI

Bu büyük, renkli cihazlar ailelerin çocuklarının nerede olduklarını takip etme yolu olarak büyük bir popülerlik kazanmışlardı ancak Alman otoritelerin söylediğine göre aynı zamanda bir mahremiyet riskini de beraberlerinde getiriyor ve gerekli güvenlik rehberlerine uymuyorlar. Ana sorunlardan biri de onaylanmış ses aktarımı gibi gözüküyor.

ÖĞRETMENLERİ DE DİNLİYORLAR

Federal Network Agency başkanı Jochen Homann'ın söylediğine göre bir uygulama aracılığı ile ebeveynler, çocukların bulundukları ortamı fark edilmeden dinleyebiliyor ve bunun bir "izinsiz aktarım sistemi" olarak sayılması söz konusu. Homann, araştırmalarına göre ebeveynlerin saatleri "aynı zamanda sınıflarda öğretmenleri dinlemek için de kullandığını" gördüklerini de belirtiyor.

"ELİNİZDEKİLERİ DE YOK EDİN"

Artık bu akıllı saatlerin satışı Almanya'da sadece yasaklanmakla kalmıyor, Federal Network Agency, ebeveynlerden almış oldukları saatleri yok etmelerini de istiyor. BBC'ye konuşan bir uzman, bu kararın akıllı cihazların düzenlemelerinde büyük değişiklikler yaratabileceğini belirtiyor.

Almanya dışında da bu çocuk cihazlarına uygulanan şifreleme ve diğer güvenlik önlemleri hakkında soru işaretleri bulunmaktaydı. Ayrıca hacker'ların bu cihazların kontrollerini ne kadar kolaylıkla ele geçirebildikleri sorgulanıyordu. Bu kararın ülke dışında nasıl bir etkisi olacağını kestirmek ise şu an için çok zor görünüyor.

Kaynak: Chip.com.tr