Almanya'daki Türk Girişimciler Brüksel'de Tanıtıldı

Almanya'daki Türk Girişimciler Brüksel'de Tanıtıldı

Belçika'nın Başkenti Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Almanya'daki Türk Girişimcilerin Pozitif Etkilerini Anlatan Bir Panel Düzenlendi.

Almanya'daki Türk Girişimciler Brüksel'de Tanıtıldı

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Almanya'daki Türk girişimcilerin pozitif etkilerini anlatan bir panel düzenlendi.

AP'de düzenlenen Türk girişimciler paneli, Almanya'dan AP Milletvekili Vural Öger ve Alman organizatör Roland Freutenstein tarafından düzenlendi. Panelin başlangıcında konuşan Freutenstein, "Almanya'da yaşayan Türkler'in yaptığı olumlu işlerden bahsetmek amacıyla bu paneli düzenlemeye karar verdik. Almanya'da yaşayan Türkler ve diğer yabancılar sadece hapishaneleri, kahvehaneleri doldurmuyor. Aynı zamanda oldukça iyi mesleklerde çalışıp, Alman ekonomisine katkıda bulunan ve istihdam sağlayanlar da mevcut" dedi.

Fransa'da Muhammet veya Ahmet isimli insanların, Fransız sokaklarında araçları yakan insanlar olarak gösterildiğine dikkat çeken Freutenstein, televizyona çıkmayıp hem Almanya hem de Fransa'da çok iyi iş yapan Türk ve yabancılar olduğunu da vurguladı. Almanya'da iş yapan Türkler'e en iyi örneğin, Almanya adına AP milletvekili Türk asıllı Vural Öger olduğunu ifade eden Freutenstein, Öger'e böyle bir günü organize ettiği için teşekkür etti.

Freutenstein'ın ardından söz alan Öger, "Almanya'da sadece Türklerden oluşan 5 bin 500 girişimci var. Bu insanlar sadece kendi ülkelerinden vatandaşlara değil, Alman vatandaşlarına da iş sağlamakta. Almanya'da yaşayan yabancılar, 1 milyon işçiye istihdam sağlamaktadır. Bunların 300 bini de Türk girişimciler tarafından sağlanıyor. Baktığımız zaman, oldukça güzel mesleklerde iş yapan insanlar görüyoruz. Bu insanlar yaşadıkları ülkeye, kendi kültürlerini kaybetmeden entegre olmuş insanlar. Ne yazık ki, bu insanlar basında öne çıkmıyor" diye konuştu.

Almanya'da insanların yüzde 10'unun yabancı kökenli olduğunu belirten Öger, "Almanya'da 100'ün üzerinde farklı millet bulunuyor. Bunlar toplam nüfusun yüzde 10'unu oluşturuyor. Bu insanların Almanya'ya sosyal ve ekonomik katkılarının anlatılması gerekir" ifadelerini kullandı.

Panel konuşmaların ardından verilen kokteyl ile son buldu.

(MC-OYK-OYK-MEF-D)

Kaynak: İHA