Almanya'daki Türk Esnaf Cinayetleri

Almanya'daki Türk Esnaf Cinayetleri

Alman Sol Parti (Pds) Federal Meclis Grubu, 2000 Yılından Beri Almanya'da İşlenen Seri Esnaf Cinayetlerine İlişkin Bir Gensoru Önergesi Verdi.

Almanya'daki Türk Esnaf Cinayetleri

Alman Sol Parti (PDS) Federal Meclis Grubu, 2000 yılından beri Almanya'da işlenen seri esnaf cinayetlerine ilişkin bir gensoru önergesi verdi.

Konuyu bir basın bildirisi yayınlayarak kamuoyuna duyuran PDS Federal Milletvekili Hakkı Keskin, "Sol Parti Meclis Grubu Milletvekili Petra Pau, benim ve bazı diğer milletvekillerinin girişimiyle, 7 yıldan beri süregelen 8 Türk ve 1 Yunan kökenli esnafın öldürülmesine ilişkin küçük bir gensoru önergesi verdi. Meclisteki bu girişimiyle Sol Parti, seri cinayetlerden hiçbirinin şimdiye kadar aydınlatılamamış olmasından dolayı duyduğu derin endişeyi dile getirmektedir. Yapılmakta olan kovuşturmanın yeterli güçte olmadığı konusunda var olan kuşkuların giderilmesi, can güvenliğinden kuşku duyan cinayetlerin hedef aldığı gruplar için son derece önemlidir" dedi.

Bu yüzden söz konusu gensoru önergesiyle Sol Parti'nin, federal hükümetten cinayetler dizisinin aydınlatılması için şimdiye kadar neler yapıldığının açıklanmasını istediğini vurgulayan Keskin, "Aynı zamanda Türk ve Alman güvenlik makamları arasında hangi kapsamda işbirliği yapıldığı, Türk ve/veya Yunan esnaflarının korunması için koruma ve aydınlatma tedbirlerinin alınıp alınmadığı sorulmuştur. Sol Parti Meclis Grubu bu girişimiyle, halkın önemli bir kesiminin kamu güvenliği konusundaki güvencesinin sarsılmakta olduğuna federal hükümetin dikkatini çekmeyi amaçlamıştır" diye konuştu.

(SE-CY-CY-OK-D)

Kaynak: İHA