Almanya'daki Sisi Protestosu Dünya Basınında
Haberler » Dünya » Almanya'daki Sisi Protestosu Dünya Basınında - Haberler

Almanya'daki Sisi Protestosu Dünya Basınında

Alman Cumhurbaşkanı Merkel'le bir araya gelen darbeci başkan Sisi, basın toplantısında protesto edildi. Protestolar dünya basınında da yer buldu.

Almanya'daki Sisi Protestosu Dünya Basınında

Mısır'ın darbeyle başa gelen Cumhurbaşkanı El Sisi, dün resmi ziyarette bulunduğu Berlin'de Alman Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile bir araya geldi. Kentte birçok eylem düzenlenirken, basın toplantısı sırasında bir kadın Sisi'ye "Sen bir katilsin, sen bir faşistsin" diye bağırdı. Sisi protestosu başta Alman basını olmak üzere bir çok ülkede oldu.

KIRMIZI HALIYLA KARŞILANMASI TEPKİ ÇEKTİ

2013 darbesiyle Mısır'da Müslüman Kardeşler destekli seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi devirdikten sonra seçimle iş başına gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin 'da kırmızı halıyla karşılanması tepki çekti.

Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından karşılanan, Almanya Başbakanı ile ikili görüşme yapan Abdülfettah es-Sisi'nin resmi kabul görmesi hem siyaset dünyasından hem de medyadan tepki çekti. 3 günlük resmi bir ziyaret için salı akşamı Almanya'ya gelen Sisi dün Almanya Cumhurbaşkanı Gauck tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı Schloss Bellevue'nin kapısında karşıladı.

Görüşme sürerken Sisi karşıtları, sarayın uzağında bir noktada, yanlıları ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde gösteri yaptı. Ellerinde "İdam cezalarını durdurun" ve "Askeri darbeye hayır" yazan dövizler taşıyan Sisi karşıtları, "Çocuk katili Sisi" ve "Mursi reisimiz" diye slogan attı.

Es-Sisi, Gauck ile yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Angela Merkel'le bir araya geldi. Merkel, Sisi ile basın toplantısında, Mısır'ın Ortadoğu'da barışın sağlanmasında ve teröre karşı mücadelede stratejik bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Merkel, Mısır'da istikrarın güvence altına alınması ve ekonomisinin gelişmesinde Almanya'nın elinden geleni yapacağı sözü verdi.

MERKEL DE ELEŞTİRDİ

Başbakan Merkel, Mısır'daki idam cezalarını da eleştirdi ve Almanya'nın idam cezasını reddettiğini söyledi.

TOPLANTIYA DAMGA VURAN PROTESTO

İkili, başbaşa görüşmenin ardından birlikte basın toplantısı düzenledi. Ancak toplantı protesto gösterilerine sahne oldu. Basın toplantısında gazeteci Fagr Eladly, soru sorulmasına izin verilmeyince, "Sen bir katilsin. Sen Nazisin. Sen faşistsin" diye bağırdı ve Rabia işareti yaptı. Protesto üzerine Mısır'dan gelen basın mensupları ile delegasyon üyeleri Yaşasın Mısır diye bağırdı. Genç gazeteci daha sonra korumalar tarafından salondan çıkarılırken, Merkel ve Sisi de hızla olay yerinden ayrıldı.

PROTESTOLAR DÜNYA BASININDA

Sisi, Berlin'de bir çok noktada protesto edildi. Gösteri katılanlar Katil Sisi sloganları attı. Sisi protestosu başta Alman basını olmak üzere bir çok ülkede haber oldu.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler