Almanya'daki Müslüman Kız Öğrenciler, Üniversitede Başörtüsü Yasağına Karşı

Almanya'daki Müslüman Kız Öğrenciler, Üniversitede Başörtüsü Yasağına Karşı

Berlin Teknik Üniversitesi'nde Okuyan Müslüman Kadınlar, Üniversitelerde Başörtüsü Yasağının Yersiz Olduğunu Savunuyor.

Almanya'daki Müslüman Kız Öğrenciler, Üniversitede Başörtüsü Yasağına Karşı

Berlin Teknik Üniversitesi'nde okuyan Müslüman kadınlar, üniversitelerde başörtüsü yasağının yersiz olduğunu savunuyor.

Almanya'nın başkenti Berlin'deki üniversitede okuyan Müslüman öğrencilerden Aycan Aktürk, kıyafet seçiminin kişinin özgür iradesine bırakılması gerektiğini kaydetti. Berlin Teknik Üniversitesi Fizik ve İşletme bölümünde okuduğunu belirten Aktürk, Türkiye'de başörtüsü takanların üniversiteye girememesini haksızlık olarak niteleyerek, "Türkiye bizim ülkemiz. Bu nedenle oradaki eğitim koşulları bizim için de önemli. Bu yasak oldukça saçma bir durum. Başka ülkeler kapıları açık bırakıyor ve başı kapalı

kızlara öğrenimlerini sürdürme şansı veriyor. Burada Berlin'de başörtüsü ile eğitim alabiliyoruz. Aksi hiçte hoş olmayan bir durum olurdu. Burada okuyan üniversiteli diğer arkadaşlarımla bu nedenden dolayı sorun yaşamıyorum" dedi. Başörtüsü yasağının kaldırılması gerektiğinin altını çizen Aktürk, "Ben buraya kendi yeteneklerimi geliştirmek için geliyorum. Kıyafet birincil sırada olmamalı. Kıyafet tercihimiz nedeniyle yüksek öğrenim hakkımızın alınmasını kesinlikle doğru bulmuyorum" dedi.

Makine Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Faslı Fatima Abdullah ise, "Başörtü yasağı Berlin'deki üniversitelerde mevcut değil. Şayet yasak olsa, üniversite eğitiminden mahrum oluruz. Böyle bir durumu düşünemiyorum bile. Başörtüsü taktığım için kendimi bazen dışlanmış hissediyorum, ama okuduğum üniversitede bu duyguyu yaşamıyorum. Başörtüsü iş hayatımı da etkileyebilir. Ama bu beni ürkütmüyor" diye konuştu.

(SE-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA