Almanya'da Zorunlu Askerliğe Son
Haberler » Dünya » Almanya'da Zorunlu Askerliğe Son - Haberler

Almanya'da Zorunlu Askerliğe Son

Zorunlu Askerliğin 1 Temmuz 2011 Tarihinden İtibaren Uygulamadan Kaldırılacağını Açıklandı.

Almanya'da Zorunlu Askerliğe Son

Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, Alman anayasasında öngörülen zorunlu askerlik maddesinin, 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren uygulamadan kaldırılacağını açıkladı.

Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg?un, önümüzdeki yıllarda Federal Ordu'da asker sayısının 252 binden 163 bine indirilmesini hedeflediği belirtildi.

Almanya?da aylardan bu yana süren zorunlu askerlik ile ilgili tartışmalara son nokta konuldu. Zorunlu askerliğin Alman Anayasası'ndan çıkarılmayacağı, buna karşılık uygulamanın içeriğinin geniş ölçüde hafifletileceği belirtildi. Reform, profesyonel orduya geçişi de hedefliyor. Bu çerçevede, 12 ? 23 ay süreli ve kadınların da başvurabileceği ?gönüllü askerlik hizmeti? ifadesiyle tanımlanan yeni bir uygulama başlatılacak.

Alman medyasında Federal Ordu reform planının, 2014'e kadar 8,3 milyar eurodan fazla tasarruf sağlayacağı belirtilirken Savunma Bakanı Guttenberg, daha önce yaptığı açıklamada ?Federal Ordu'nun geleceğine yön verirken tek gayemiz tasarruf değil, aynı zamanda güvenlik politikaları da dikkatlice gözetilmeli? derken, ?Federal Ordu'nun reformu bir yandan asker sayısının azalmasını sağlarken, diğer taraftan daha fazla askeri yurtdışı görevlere gönderebilmemize imkân tanımalı. Bugünkünden daha az asker olacak, ancak daha iyi ve daha etkin faaliyet gösterecekler? açıklama yapmıştı.

Bakan Guttenberg, Başbakan Angela Merkel ile Dresden kentinde düzenlediği ortak basın toplantısında, görüşlerini yinelerken zorunlu askerliğin anayasadan çıkartılmayacağını, ancak kuralın uygulanmayarak askerliğin gönüllülük esasına dayandırılacağını söyledi. Alman hükümeti, isteyenlerin gönüllü askerlik yapmasıyla ilgili uygulamanın ayrıntılarını aralık ayında görüşmesi bekleniyor.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler