Almanya'da Üçlü Zirve

Almanya'da Üçlü Zirve

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Birleşmiş Milletler (BM) Eski Genel Sekreteri Kofi Anan Almanya'nın Başkenti Berlin'de Bir Araya Geldi.

Almanya'da Üçlü Zirve

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Birleşmiş Milletler (BM) eski Genel Sekreteri Kofi Anan Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya geldi.

Almanya Başbakanı Merkel, İngiltere Başbakanı Blair ve BM eski Genel Sekreteri Annan'ın Almanya'nın başkenti Berlin'deki toplantısının ardından, Afrika'ya yapılacak yardımların devam ettirilmesi ve hızlandırılmasının kararlaştırıldığı açıklandı. Üçlü, iki yıl önce G-8 zirvesinde alınan kararı uygulamaya koyacaklarını ifade etti. Merkel, "G-8 başkanlığını üstlenecek olan Almanya, 2 yıl önce Gleneagles'da G-8 zirvesinde alınan kararı harekete geçirmeye hazırlanmaktadır. Bu konuda garanti veriyoruz. Blair

ve Annan'la bu konuyu gündeme getirdik. Ayrıca Afrika'ya yardımın hızlandırılması kararını aldık. Gleneagles'da öngörülen 50 milyar dolarlık yardım miktarı 2010 yılına dek ödenecek. Bunun yanı sıra fakir ülkelerin Gleneagles'de 40 milyar dolarlık borcunun da silinmesi kararlaştırılmıştı. Almanya'nın Heiligendamm Kasabası'nda Haziran ayında yapılacak olan G-8 zirvesinin ağırlık konusu Afrika'ya yardım olacak. Afrika'ya yardımın hedef noktaları da çoğunlukla belirlenmiş durumda. Bunun için yeni bir konferansa

ihtiyaç yok" dedi.

Blair ise Gleneagles'daki G-8 zirvesinden bu yana geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelere yapılan yardımda ilerleme kaydedildiğine işaret etti. Blair, "Gleneagles'daki G-8 zirvesinden bu yana geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelere yapılan yardımda ilerleme kaydedildi. Ancak bundan böyle de bu yöndeki çalışmaların aynı hızla devam etmesi zorunludur. Yapılacak çok şey mevcut" diye konuştu.

Öte yandan BM eski Genel Sekreteri Anan ise Afrika yardımının önemi üzerinde durdu. Annan, "Almanya'nın bu alanda göstereceği çabayı önemli buluyorum. Afrika'ya yardım, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur" şeklinde konuştu.

(SE-OYK-OYK-MEF-D)