Almanya'da Sel Alarmı

Almanya'da Sel Alarmı

Almanya, 2 Kişinin Ölümüne Yol Açan Aşırı Yağışların Nehirleri Taşma Noktasına Getirmesi ve Sel Felaketlerinin Kapıda Olması Nedeniyle Alarma Geçti.

Almanya'da Sel Alarmı

Almanya, 2 kişinin ölümüne yol açan aşırı yağışların nehirleri taşma noktasına getirmesi ve sel felaketlerinin kapıda olması nedeniyle alarma geçti.

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde şiddetli yağışlardan dolayı 2 kişi hayatını kaybetti. Polis, Arnsberg kentinde 61 yaşındaki bir adamın evinin bodrum katını su basması sonucunda öldüğünü; Mönchengladbach kentinde de bir kişinin, evinin bodrum katındaki suları elektrikli pompayla çıkartmaya çalışırken elektrik çarpması sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi. Şiddetli yağışların neden olduğu seller ve toprak kaymaları nedeniyle çok sayıda kara ve demiryolu su altında kalırken, toprak kayması

sonucu Arnsberg yakınlarında trafiğe kapatılan 46 numaralı otoyolun ise yeniden trafiğe açıldığı belirtildi. Birkaç gündür süren sağanak yağmur nehirleri taşma noktasına getirirken, politikacılar yerel idarecilerden 2002 benzeri bir felakete karşı uyanık olunmasını istedi. Ren Nehri'nin dün öğle saatlerinde yüksekliğinin 8.5 metreyi bulduğu ve yağışların sürmesi halinde taşkınların artacağı bildirildi.

Öte yandan, Almanya Çevre Bakanlığı Müsteşarı Michael Müller, Rheinische Post Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Almanya'daki sel felaketleri riskinin yakın gelecekte 10 kat artacağını söyledi. Müller, "İklim değişikliklerinden dolayı onlarca yıl sonra kış mevsimlerinde yağış miktarlarının oranı yaklaşık yüzde 40 oranında artacak" diye konuştu.

(OS-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA