Almanya'da Polis Şiddetine Maruz Kalan Albayrak Ailesine Stk'lardan Destek
Haberler » Güncel » Almanya'da Polis Şiddetine Maruz Kalan Albayrak Ailesine Stk'lardan Destek - Haber

Almanya'da Polis Şiddetine Maruz Kalan Albayrak Ailesine Stk'lardan Destek

Köln Bonn havalimanında Alman polisinin şiddetine maruz kalan Albayrak ailesine Türk STK'lar destek verdi

Almanya'da Polis Şiddetine Maruz Kalan Albayrak Ailesine Stk'lardan Destek

Almanya'nın Köln Bonn havalimanında polisin şiddetine maruz kalan ve hastanelik olan Albayrak ailesine Türk STK'lar destek verdi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik yaptığı yazılı açıklamada, UETD olarak, dünyanın neresinde olursa olsun ve kim tarafından uygulanırsa uygulansın şiddeti her fırsatta kınadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Söz konusu üzüntü verici şiddet olaylarının bir yenisi ne yazık ki geçtiğimiz günlerde Köln - Bonn Havalimanında yaşanmıştır. Duisburg'da oturan 3 çocuk annesi 44 yaşındaki Elmas Albayrak ve 51 yaşındaki Yaşar Albayrak çifti, oğulları 24 yaşındaki Ediz Albayrak ile sözlüsü Dilara Doğan'ı İstanbul'a yolculamak için gittikleri Köln-Bonn Havalimanı'nda, Alman polisi tarafından tartaklandıklarını ifade etmişlerdir. Kolluk kuvvetinin müdahalesini gerektiren bir durum olsa bile demokratik ülkelerde beklenen orantılı tedbirlere başvurulmasıdır. Maalesef bu hadisede polisin vatandaşlarımıza şiddet uygulamasını mazur gösterecek herhangi bir sebep bulunmamaktadır. Polisin bu şiddetinin ilk olmadığını, yakın zamanda Hessen eyaletindeki polis şiddeti hadisesinde de gördük. Her ne kadar münferit bir olay olarak gösterilse bile bu tür olayların artması Almanya'da yaşayan bizleri kaygılandırmaktadır. Buradan tüm insan hakları örgütleri ile polisin şiddetine karşı beyan vermeyi vazife edinen kişi ve kurumları bu şiddet eylemine karşı da duruş sergilemeye davet ediyoruz."

Çelik açıklamasında ayrıca resmi makamlardan beklentilerinin, hadisenin ciddiyetle üzerine gidilmesi, son dönemde sayısı artan polisin şiddet eylemlerinin tolere edilmeyeceğinin kamuoyuna ifade edilmesi, adli soruşturmanın ivedi olarak yapılarak kusuru olan görevliler hakkında derhal işlem yapılması olduğunu belirtti.

UETD Genel Başkanı Çelik, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği olarak hadisenin takipçisi olacaklarını ve nerede hak ihlaline maruz kalan bir vatandaş olursa yanında olacaklarını kaydetti.

Berlin'de faaliyet gösteren Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı (TGD) Kenan Kolat da olayları endişe ile takip ettiklerini belirterek, mağdur aileye her türlü hukuki destek vermeye hazır olduklarını ifade etti. - Berlin

Kaynak: AA

Manşet

Haberler