Almanya'da Masal Projesi ile Dereceye Girdiler

Almanya'da Masal Projesi ile Dereceye Girdiler

Almanya'nın Köln kentinde göçmenlere yönelik çalışmalarıyla tanınan Vingster Treff tarafından yürütülen 'Masal Projesi?, Alman Okuma Yarışması'nın Okuma Yeri dalında dereceye girmeye hak kazandı.

06.09.2012 18:56 | Son Güncelleme: 06.09.2012 18:56
Almanya'da Masal Projesi ile Dereceye Girdiler

Almanya'nın Köln kentinde göçmenlere yönelik çalışmalarıyla tanınan Vingster Treff tarafından yürütülen 'Masal Projesi?, Alman Okuma Yarışması'nın Okuma Yeri dalında dereceye girmeye hak kazandı. Toplam 140 projenin 5 dalda değerlendirildiği yarışmada ilk üçe girenler arasındaki derecelendirme ise 7 Ekim'de belli olacak. Pom-Baer firmasının sponsorluğunda ve Almanya genelinde gerçekleştirilen Alman Okuma Yarışması, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor. Projenin jüri üyelerine tanıtım toplantısında masal dinleyen çocuklara daha sonra Ayı Pom kitap dağıttı.

PROJE ÇOK ŞEY ÖĞRETİYOR Masal Projesi'nin sorumlusu Gülsen Temur projelerinin 5 yıldır devam ettiğini belirterek şunları söyledi 'Projemizle çok sayıda çocuğa okuma alışkanlığı kazandırdık. Projemizin bir başka özelliği ise annelerin aktif olarak katılmaları. Biz önce annelerle üç ay masal okuma alıştırmaları yapıyoruz. Annelere çocuklara okumayı nasıl sevdireceklerini anlatıyoruz. Daha sonra onlar çocuklarına masallar okuyorlar. Okuma alışkanlığının yanı sıra, anne ve çocuk arasında yakınlaşmayı da sağlıyoruz.'

Projeye katılan annelerden Ayşe Suiçmez ise, 'Kızım okuldan bir mektup getirdi. Bunun üzerine projeye katıldım. Üç yıldır çocuklara masal okuyorum. Almanca bilmeyen anneler de bu projeye katılabilirler. Çünkü masal okurken dil açısından çok şey öğreniyoruz. Proje sayesinde çocuk-anne ilişkisi konusunda da bilgimiz artıyor' diye konuştu.

Vingster Treff'in Yöneticisi Britta Hollman projelerinin dereceye girmesinden mutluluk duyduklarını ifade etti.

Kaynak: DHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title